English version
Witamy w niedzielę, 4.12.2022 o
PAI - Poligraficzna Agencja Informacyjna 
 

Firma manroland web systems wchodzi na rynek cyfrowej obróbki gazet, książek i akcydensów
 
Warszawa, 05.04.2013
W dniach 19-21 marca w siedzibie firmy manroland web systems w Augsburgu odbywały się prezentacje nowych rozwiązań z jej portfolio, dedykowanych na rynek cyfrowej produkcji gazet, książek i akcydensów. W spotkaniach, które obejmowały część teoretyczną oraz pokazy pracujących linii produkcyjnych, wzięła udział niemal setka klientów. Część z nich to uczestnicy odbywającej się w tym samym czasie imprezy International Inkjet Days, zorganizowanej przez firmę Océ w niedalekim Poing. Właśnie Océ jest strategicznym partnerem manroland web systems przy tworzeniu zintegrowanych rozwiązań, obejmujących workflow, cyfrowe maszyny drukujące oraz elementy systemu postpress.

Prezentacje w siedzibie manroland web systems poprowadził Alwin Stadler, odpowiedzialny z firmie za rozwój biznesu cyfrowego.

Cyfrowy złamywak FoldLine to kluczowy element rozwiązania VPF-211 stworzonego myślą o produkcji gazetowej.

Dla drukarń realizujących produkcję dziełową firma manroland web systems stworzyła linię VFF-2 FormerLine.

Spotkanie w Augsburgu było pierwszą – po ubiegłorocznych targach drupa – międzynarodową imprezą branżową, na której firma manroland web systems zaprezentowała branży zmiany w swojej strategii i w portfolio produktów. Niemiecki producent, który od ponad roku należy do koncernu Possehl, nadal chce się koncentrować na kluczowych dla siebie obszarach produkcji prasowej, akcydensowej i książkowej, oferując zarówno tradycyjne rozwiązania w zakresie offsetowego druku zwojowego, jak też zupełną nowość w swojej ofercie: rozwiązania z dziedziny postpress, bazujące na tych wykorzystywanych w offsecie, ale projektowane z myślą o integracji ze zwojowymi maszynami cyfrowymi. Strategicznym partnerem manroland web systems w tym przedsięwzięciu jest firma Océ – obu dostawców łączy umowa o ścisłej współpracy zaanonsowana w 2011 roku.

Nowa strategia
Obecnie manroland web systems jest zainteresowany rozwojem w różnych obszarach. Pierwszy – i wciąż najważniejszy – to rynek konwencjonalnego offsetowego druku zwojowego, dla którego firma produkuje maszyny drukujące, zarówno heatsetowe jak i coldsetowe. Jak jednak zauważa Peter Knauer, wiceprezes działu rozwiązań inżynieryjnych, badań i rozwoju w firmie manroland web systems, zmiany na tym rynku i kurczące się nakłady gazet wymuszają szukanie nowych dróg rozwoju: „My również nie pozostajemy bierni i wprowadzamy do oferty rozwiązania automatyzujące i usprawniające produkcję, które – w dużym uproszczeniu – wychodzą naprzeciw dwóm zauważalnym trendom rynkowym. Pierwszy z nich to tendencja do jeszcze szybszej produkcji wykonywanej na coraz szerszej wstędze – z myślą o tym wprowadziliśmy do oferty 96-stronicową maszynę Lithoman o szerokości zwoju 2,86 m i prędkości 17,3 m/sek. Drugi to sukcesywne skracanie czasów narządzania, niezwykle istotne przy produkcji niskonakładowej”.
Tu firma manroland web systems proponuje takie rozwiązania jak system autoprint, skierowany do drukarń offsetowych, bazujących na krótkich seriach. Dzięki zautomatyzowanej zmianie form drukowych i zamkniętemu systemowi, umożliwia on znaczącą redukcję odpadów (zaledwie 500 egzemplarzy „rozruchowych”) i czasu narządu (do 5 minut). Inna propozycja niemieckiego producenta to opcja DynaChange, stworzona z myślą o najniższych nakładach, wymagających przy tym zmian w kolorystyce wprowadzanych „w locie”, bez zatrzymywania maszyny drukującej.

Nowy rynek: cyfrowa produkcja zwojowa
Nowym, ważnym obszarem dla firmy manroland web systems staje się rynek zwojowej produkcji cyfrowej. Mówi Peter Knauer: „Dokonaliśmy bardzo gruntownej analizy tego co oferują producenci maszyn cyfrowych oraz rozwiązań introligatorskich z nimi współpracujących. Zauważyliśmy, że istnieje duże zapotrzebowanie na zautomatyzowane, działające w trybie inline bądź też offline rozwiązania produkcyjne z zakresu postpress przeznaczone do obróbki gazet czy książek. Jako ekspert w obszarze konwencjonalnego druku zwojowego, byliśmy w stanie przenieść nasze doświadczenia na grunt technologii cyfrowej. W efekcie powstała koncepcja urządzeń dostosowanych do prędkości, szerokości i innych parametrów technicznych oferowanych przez współczesne cyfrowe maszyny zwojowe”.
Nowe rozwiązania – złamywak FoldLine VPF-211 (Variable Pin Folder), przeznaczony do produkcji prasowej w różnych formatach oraz linia FormerLine VFF-2 (Variable Former Folder) do produkcji dziełowej – stały się magnesem, który ściągnął do Augsburga zarówno obecnych jak i potencjalnych klientów manroland web systems. Uwzględniają one kluczowy dla przemysłowej produkcji cyfrowej czynnik – redukcję czasu narządzania i szybką zmianę parametrów produkcji, także z uwzględnieniem personalizacji. Oba też zaprojektowano z myślą o integracji z cyfrowymi maszynami inkjetowymi Océ JetStream, choć jak zapewnia Alwin Stadler, odpowiedzialny w manroland web systems za rozwój biznesu cyfrowego, nie ma żadnych przeszkód by jej rozwiązania z serii Digital Finishing Solutions połączyć inline z maszynami innych producentów.

Dla produkcji gazetowej…
Prezentacje, odbywające się w różnych częściach zakładów w Augsburgu, składały się z części teoretycznej, prowadzonej przez Alwina Stadlera, oraz pokazów cyfrowych rozwiązań wykańczających w różnych konfiguracjach. We wszystkich przypadkach zadrukowany wcześniej papier był odwijany z roli, a urządzenia pracowały w trybie offline. Jak zapewniał Alwin Stadler, wkrótce jeden ze złamywaków FoldLine zostanie dostarczony do centrum demonstracyjnego Océ w Poing, gdzie będzie pracował inline z maszyną JetStream.
Z myślą o cyfrowej produkcji gazet firma manroland web systems stworzyła rozwiązanie VPF-211, które w zależności od konfiguracji może być też wykorzystywane do produkcji broszur, składek książkowych czy ulotek. Poza funkcjami złamywania i cięcia, opcjonalnie może być ono wyposażone w urządzenia do klejenia lub szycia. Jego najważniejszym elementem jest w pełni automatyczny złamywak FoldLine o zmiennej długości odcięcia, pozwalającej na dokonywanie zmian w paginacji bądź struktury finalnego produktu „w locie”. Dzięki temu możliwa jest błyskawiczna zmiana z formatu broadsheet na tabloid, co w połączeniu z personalizowanym produktem daje wydawcom gazet zupełnie nowe możliwości. FoldLine produkuje do dwunastu sekcji gazet (maksymalnie 96 stron), co sprawia, że cyfrowo wykonana gazeta oferuje wygląd i jakość „klasycznej” gazety wydrukowanej w offsecie. W zależności od potrzeb można tu wprowadzić funkcję tzw. trzeciego łamu (quarterfold) bądź łamu krzyżowego (crossfold). Jak przekonywał Alwin Stadler, modułowość systemu jest jedną z jego największych zalet, pozwalającą na swobodne skonfigurowanie, dostosowane do portfolio produkcyjnego i specjalizacji drukarni.

 …i dziełowej
Z myślą o cyfrowej produkcji książek firma manroland web systems stworzyła linię VFF-2 FormerLine, która – po zadrukowaniu wstęgi papieru – pozwala na realizowane w trybie inline procesy złamywania wzdłużnego, cięcia (o zróżnicowanej szerokości), a następnie – zbierania składek w urządzeniu VBC-2 Collator, gdzie następuje ich gromadzenie w stosie, klejenie oraz tworzenie gotowego bloku książkowego. W tej konfiguracji wstęga papieru jest zadrukowywana w maszynie Océ JetStream 3000, oferującej prędkość do 200 m/min., a całością steruje oprogramowanie printnetwork Bridge, które integruje procesy obróbki końcowej z funkcjonującym w drukarni systemem workflow.
Prezentacje obu rozwiązań spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem uczestniczących w nich przedstawicieli drukarń i wydawców. Reprezentowali oni przede wszystkim firmy z Europy, co zdaniem Jarosława Kotfisa, który odpowiada za sprzedaż manroland web systems na rynku polskim, wróży popularność tego typu systemom także w naszej części kontynentu: „Większość uczestników spotkań w Augsburgu stanowili drukarze z Europy Zachodniej, którzy zapewne będą pierwszymi użytkownikami tych rozwiązań. Jestem jednak przekonany, że tego typu konfiguracje wysokowydajnych maszyn cyfrowych i dopasowanych do ich wydajności urządzeń postpressowych zainteresują także duże i średnie drukarnie gazetowe, dziełowe i akcydensowe z Polski. Wiele z nich nie boi się wdrażania innowacyjnych rozwiązań, pozwalających na ciągły rozwój i współpracę ze zleceniodawcami z całego świata. Zmieniające się realia rynkowe powodują, że w obszarze ich zainteresowań zapewne znajdzie się także tzw. cyfrowa introligatornia realizowana na przemysłową skalę”.

 

------------ koniec informacji -----------

 

Dodatkowe informacje na temat rozwiązań firmy manroland Goss:
Jarosław Kotfis, manroland Goss
Tel. kom.: +48 661 950 415
E-mail: jaroslaw.kotfis@manrolandgoss.com
http://www.manrolandgoss.com

Poligraficzna Agencja Informacyjna
Slawek.Sokolowski@pai.info.pl, + 48 694 473 651
Magda.Dudanowicz@pai.info.pl, + 48 694 473 650
http://www.pai.info.pl
Copyright ©2004-2022 by Printnet s.c. :: Made by WebFabrika