English version
Witamy w sobotę, 20.04.2024 o
PAI - Poligraficzna Agencja Informacyjna



 
 

System P i DCM Usimeca na seminarium Polskiej Izby Fleksografów poświęconym laminowaniu
 
Warszawa, 23.09.2013
10 września w Warszawie odbyło się kolejne seminarium zorganizowane przez Polską Izbę Fleksografów. Tym razem jego tematem przewodnim było laminowanie, a wśród prelegentów oraz uczestników towarzyszącej spotkaniu mini wystawy znaleźli się Christophe Pondaven – odpowiedzialny w firmie DCM Usimeca za sprzedaż w Europie Centralnej oraz w krajach niemieckojęzycznych, oraz Piotr Skłodowski – właściciel firmy System P, będącej wyłącznym przedstawicielem DCM Usimeca na obszarze Polski.

Wśród prelegentów seminarium znalazł się Piotr Skłodowski - właściciel firmy System P

Od lewej: Piotr Skłodowski (System P) i Christophe Pondaven (DCM Usimeca)

Seminaria, fora fleksograficzne i szkolenia organizowane przez Polską Izbę Fleksografów weszły na stałe do kalendarza polskich imprez, skierowanych do branży poligraficznej. Uczestniczą w nich przedstawiciele drukarń oraz dostawców działających w odnotowującym systematyczne wzrosty segmencie opakowań i etykiet, produkowanych w technice fleksograficznej. Wrześniowe spotkanie, poświęcone tym razem laminowaniu, zgromadziło około 40 osób z całej Polski. Miały one okazję wysłuchać kilku prelegentów, wśród których znalazł się Piotr Skłodowski. Jego wystąpienie, zatytułowane „Maszyny do laminowania z programu firmy DCM Usimeca” (przygotowane przez Christophe Pondaven’a) poświęcone było rozwiązaniom tego francuskiego producenta.

Na wstępie Piotr Skłodowski krótko przedstawił program działającej od niemal 60 lat firmy DCM Usimeca. Producent ten ma swoją siedzibę i zakład produkcyjny na przedmieściach Paryża, zatrudnia ponad 100 osób, a jego program sprzedaży – poza laminatorami – obejmuje rotograwiurowe maszyny drukujące, bobiniarki oraz urządzenia do przetwórstwa owijek termokurczliwych (shrink sleeves).
W zakresie tych pierwszych DCM Usimeca posiada w swoim portfolio rozwiązania, bazujące na trzech technikach laminowania. Co więcej, w przypadku jednej z nich – laminacji bezrozpuszczalnikowej – francuski producent stał się przed 35 laty jedną z pierwszych firm na świecie, oferujących tego typu rozwiązania. Dziś DCM Usimeca produkuje dwa modele laminatorów bezrozpuszczalnikowych: Laminastar 2 i Laminastar 4, z których oba – różniąc się położeniem zespołu do powlekania oraz laminacji ¬- oferują podobne parametry: prędkość maksymalną 450 m/min. oraz gramaturę nanoszonej powłoki z zakresu 0,7-3 g/m2. Oba też – jak zapewniał Piotr Skłodowski – gwarantują bardzo szybki narząd, co jest istotne przy stale spadających jednostkowych nakładach zleceń, realizowanych przez fleksograficzne drukarnie opakowaniowe.
Podstawowy model wśród laminatorów rozpuszczalnikowych DCM Usimeca to maszyna Laminastar Combi z tunelem suszącym o długości 6 m. Maszyna ta może współpracować z wózkami, stosującymi różne technologie aplikacji klejów rozpuszczalnikowych i bezrozpuszczalnikowych. Dzięki modułowej konstrukcji Laminastar Combi może być wykorzystana do innych procesów takich jak powlekanie PVDC, powlekania klejami spajanymi na zimno i gorąco itp. Maksymalna prędkość produkcyjna maszyny przy laminacji bezrozpuszczalnikowej dochodzi do 400 m/min, w przypadku laminacji rozpuszczalnikowej dochodzi ona do 350 m/min.
Trzecia z technik laminowania – wykorzystująca wosk bądź kleje hot melt – znajduje zastosowanie w produkowanych przez DCM Usimeca urządzeniach Laminawax. W tym przypadku klej może być aplikowany zarówno na całej wstędze, jak też wybiórczo. Ponadto firma oferuje urządzenia Laminastrip, pozwalające na laminowanie wąskich pasków np. folii holograficznych czy też pasków aluminium z zastosowaniem wosków lub klejów bezrozpuszczalnikowych.

Piotr Skłodowski podkreślał też możliwość łączenia różnych urządzeń z oferty DCM Usimeca w jedną linię produkcyjną, jako przykład podając zestaw składający się z laminatora Combi i laminatora bezrozpuszczalnikowego do produkcji materiałów triplex. Ponadto firma gotowa jest do współpracy z producentami maszyn drukujących w zakresie budowy kompletnej linii produkcyjnej, obejmującej druk i procesy laminowania. „Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb klienta – mówił Piotr Skłodowski. Dlatego w przypadku zainteresowania naszymi rozwiązaniami zawsze prosimy naszych klientów o precyzyjną specyfikację produkcji i ich konkretnych potrzeb – tylko wtedy możemy właściwie skonfigurować dany model zgodnie z oczekiwaniami odbiorcy. Modułowość i elastyczność maszyn DCM Usimeca bardzo nam w tym pomaga. Zainteresowanych zapraszamy zatem do kontaktu z naszą firmą”.

Warto dodać, że z wybranymi rozwiązaniami produkowanymi przez firmy DCM Usimeca będzie można zapoznać się podczas targów Labelexpo Europe, odbywających się w Brukseli w dniach 24-27 września. Na jej stoisku (nr 11R90) zaprezentowane zostaną trzy urządzenia do przetwórstwa owijek termokurczliwych (shrink sleeves): do klejenia, do ich cięcia i perforacji oraz system do przewijania i kontroli sklejonych etykiet. Firma pokaże też jedną ze swoich wąskowstęgowych bobiniarek.
 

 

------------ koniec informacji -----------

 

Dodatkowe informacje na temat firmy System P:
Piotr Skłodowski, System P
ul. Wyspowa 17/4, 03-687 Warszawa
Tel. 0-22 679 41 80
Fax 0-22 679 41 80
Kom. 501 298 787
E-mail: p.sklodowski@wp.pl

Poligraficzna Agencja Informacyjna
Slawek.Sokolowski@pai.info.pl, + 48 694 473 651
Magda.Dudanowicz@pai.info.pl, + 48 694 473 650
http://www.pai.info.pl




Copyright ©2004-2024 by Printnet s.c. :: Made by WebFabrika