English version
Witamy w niedzielę, 4.12.2022 o
PAI - Poligraficzna Agencja Informacyjna 
 

manroland web systems na targach World Publishing Expo 2013: elastyczność, prędkość, innowacyjność produkcji gazetowej
 
Warszawa, 14.10.2013
Na wystawie World Publishing Expo 2013 w Berlinie firma manroland web systems zaprezentowała szereg innowacyjnych produktów i rozwiązań, które mogą zwiększyć elastyczność, wydajność i innowacyjność produkcji prasowej. Targi stały się też okazją do zaanonsowania współpracy niemieckiego producenta z firmą S.E.M. (dotyczącej kompleksowych usług serwisowych i konserwacyjnych) oraz do poinformowania o kilku znaczących kontraktach na dostawę zwojowych maszyn drukujących i rozwiązań w zakresie cyfrowego postpressu. Poza własnym stoiskiem, firma była obecna w ramach specjalnej przestrzeni wystawienniczej Media Port, gdzie promowała swoją ofertę w obszarze tzw. cyfrowej obróbki po druku.

Podczas konferencji prasowej głos zabrał m.in. Eckhard Hörner-Marass - prezes firmy manroland web systems.

Od lewej: Ulrich Pfefferer - menedżer sprzedaży w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, Natasha Tandon - kierująca działem marketingu i zarządzania produktowego oraz Jarosław Kotfis - odpowiedzialny za sprzedaż rozwiązań manroland web systems w Polsce.

Gazety: automatyzacja i elastyczność
Jedna z najważniejszych informacji o nowych wdrożeniach dotyczy dwóch maszyn Colorman e:line, która oficjalnie zadebiutowała na targach drupa 2012, a za swój innowacyjny projekt i wygląd otrzymała prestiżową nagrodę Red Dot Award. Pierwszy egzemplarz maszyny rozpoczął niedawno produkcję w drukarni Allgäuer Zeitungsverlag w bawarskim Kempten, drukując do ośmiu tytułów dziennie. Na listopad firma manroland web systems planuje Dni Otwarte, podczas których będzie można zobaczyć jej pracę na żywo. Colorman e:line to elastyczna, modułowa maszyna, pozwalająca klientowi na przeprowadzanie rozbudowy i udoskonaleń, oferowana w wersjach o różnej prędkości.
Inna nowość zaanonsowana na targach drupa 2012 – system zdalnej kontroli pracy maszyn gazetowych i akcydensowych ControlCenter – znalazł już nabywców w takich krajach jak: Niemcy, Finlandia, Włochy, Brazylia, Kolumbia, Chiny, Nigeria i Australia.
Podczas World Publishing Expo 2013 firma wprowadziła oficjalnie do oferty nową wersję wszechstronnej maszyny Cromoman 4-1, która odnosi znaczące sukcesy m.in. na rynku indyjskim (z dwiema instalacjami w drukarniach wydawnictwa The Times of India). Jak zapewnia manroland web systems, Cromoman 4-1 to najbardziej elastyczna maszyna o podwójnej szerokości na świecie, zajmująca relatywnie mało miejsca w drukarni, a przez to pozwalająca obniżyć wydatki związane z inwestycjami.
„Sukcesy związane z wdrożeniami w różnych regionach świata nie pozostają bez wpływu na stabilizację sytuacji finansowej manroland web systems – podkreślał podczas zorganizowanej w czasie targów WPE 2013 konferencji prasowej Eckhard Hoerner-Marass, dyrektor zarządzający firmy. – Pomimo nienajlepszej koniunktury na rynku gazetowym przewidujemy dalszy, systematyczny wzrost przychodów ze sprzedaży w najbliższych latach. Chcemy je osiągnąć nie tylko dzięki sprzedaży nowych maszyn, ale też rozbudowie już pracujących egzemplarzy oraz świadczeniu kompleksowych usług o charakterze serwisowo-prewencyjnym.”

Kompleksowe usługi serwisowe na najwyższym poziomie
Usługi te będą świadczone m.in. wspólnie z niemiecką firmą S.E.M. Servicegesellschaft für Elektrik und Mechanik GmbH. Oficjalną umowę o współpracy w tym zakresie dla drukarń zwojowych (na razie z krajów niemieckojęzycznych) podpisali podczas berlińskiej wystawy Eckhard Hoerner-Marass i Achim Trenkner – dyrektor zarządzający S.E.M., także obecny na konferencji prasowej. Obejmuje ona pełne spektrum usług, których charakter będzie zależał od potrzeb i oczekiwań klienta. Mowa zatem z jednej strony o najbardziej rozbudowanej formie opieki technicznej nad maszyną drukującą, z drugiej – o codziennym jej myciu. Zlecenia będą realizowane przez jedną z firm, w zależności od specyfiki obsługiwanego klienta. Co ciekawe, umowa uwzględnia też usługi serwisowe dotyczące pozostałych działów drukarni: przygotowalni, introligatorni czy dystrybucji.
Poza usługami stricte serwisowymi, firma manroland web systems stawia na kwestie związane z rozbudową i udoskonalaniem istniejących linii produkcyjnych. Z myślą o drukarniach nimi zainteresowanych wprowadziła ona do swojej oferty rozwiązania takie jak press.update, classic.service czy print.competence. Mają one wydłużyć cykl życiowy już pracujących maszyn, jak też zwiększyć możliwości biznesowe wydawców z całego świata. Przykładem tych ostatnich jest model „three-around”, który zakłada uzyskanie mniejszego formatu gazety i większych nakładów realizowanych na dotychczasowej maszynie, bez czasochłonnej i kosztownej redukcji szerokości odcięcia. Upgrade ten pozwala na realizację nawet o połowę większej liczby egzemplarzy na godzinę.
Innym rodzajem rozbudowy istniejącego parku sprzętowego jest implementacja inkjetowych głowic drukujących w  maszynach zwojowych. Firma manroland web systems ma już za sobą szereg wdrożeń tego typu, m.in. w drukarniach wydawnictwa Axel Springer.

Cyfrowa obróbka gazet i książek
Od pewnego czasu firma manroland web systems jest bardzo aktywna w obszarze tzw. cyfrowej obróbki po druku. W jej ofercie znajdują się rozwiązania, dedykowane na rynek produkcji gazetowej i dziełowej. Mogą one pracować off-line bądź też in-line w połączeniu z wysokowydajną zwojową maszyną drukującą. Firma podpisała niedawno pierwsze, ważne kontrakty na dostawę dwóch sztandarowych rozwiązań ze swojej oferty. Włoska drukarnia Rotolito Lombardo zdecydowała się na wdrożenie złamywaka FoldLine, zaś chińska firma Hucais Group zdecydowała się na zakup linii VFF-2 FormerLine do produkcji książek.
O rosnącym znaczeniu tego typu rozwiązań mówi Jarosław Kotfis, odpowiedzialny za sprzedaż manroland web systems na rynku polskim: „Świat gazet zmienia się bardzo dynamicznie. Niezależnie od kolejnych inwestycji w tradycyjne maszyny offsetowe, które też przechodzą modyfikacje, coraz większą rolę będzie odgrywać technologia cyfrowa. Przykład drukarni Rotolito Lombarda jest tu bardzo dobry. W dzień odbywa się tu produkcja charakterystyczna dla druku cyfrowego: książki, broszury czy ulotki, natomiast w nocy na tym samym sprzęcie, w skład którego wchodzi złamywak FoldLline, realizowany jest niskonakładowy druk gazet. Inny rosnący rynek to produkcja hybrydowa, uwzględniająca offset i cyfrę. Podczas gdy główny grzbiet jest drukowany w technice offsetowej, regionalne czy lokalne dodatki o niskich nakładach są realizowane w maszynie cyfrowej – następnie są one łączone w jedną całość. O tych i innych rozwiązaniach rozmawialiśmy z naszymi gośćmi, także z Polski, którzy dopisali zdecydowanie lepiej niż przed rokiem. Mamy nadzieję, że część tych rozmów zakończy się nowymi projektami i wdrożeniami.”
 

 

------------ koniec informacji -----------

 

Dodatkowe informacje na temat rozwiązań firmy manroland Goss:
Jarosław Kotfis, manroland Goss
Tel. kom.: +48 661 950 415
E-mail: jaroslaw.kotfis@manrolandgoss.com
http://www.manrolandgoss.com

Poligraficzna Agencja Informacyjna
Slawek.Sokolowski@pai.info.pl, + 48 694 473 651
Magda.Dudanowicz@pai.info.pl, + 48 694 473 650
http://www.pai.info.pl
Copyright ©2004-2022 by Printnet s.c. :: Made by WebFabrika