English version
Witamy w niedzielę, 4.12.2022 o
PAI - Poligraficzna Agencja Informacyjna 
 

Specjalistyczne kleje introligatorskie Saltadis w Drukarni Skleniarz
 
Warszawa, 27.10.2014
W ostatnich miesiącach w dziale introligatorskim Drukarni Skleniarz wprowadzono szereg zmian. Pojawiły się w nim nowe rozwiązania, m.in. system „two shot” do oprawy bezszwowej, a w licznie pracujących tu urządzeniach do oprawy twardej i miękkiej kompleksowo wdrożono specjalistyczne kleje Saltadis. Tym samym Drukarnia Skleniarz dołączyła do stale rosnącego grona klientów tej firmy.

Drukarnia Skleniarz z powodzeniem wykorzystuje specjalistyczne kleje introligatorskie firmy Saltadis.

Firma Saltadis posiada w swojej ofercie kleje do opraw introligatorskich oraz do innych zastosowań przemysłowych.

Szerokie portfolio firmy Saltadis obejmuje m.in. specjalistyczne kleje do opraw introligatorskich (znajdujące zastosowanie w drukarniach dziełowych i opakowaniowych), jak również kleje przemysłowe, używane choćby w końcowych częściach linii do zamykania opakowań. Saltadis systematycznie zwiększa swój udział w polskim rynku, a kleje tej firmy są sprzedawane w wielu krajach Unii Europejskiej. Saltadis posiada własny wyspecjalizowany dział badawczo-rozwojowy, ściśle współpracujący z zespołem techniczno-handlowym, w wyniku czego powstają unikatowe receptury oferowanych przez nią materiałów eksploatacyjnych, m.in. klejów do opraw.
Rok 2014 przyniósł firmie Saltadis kilka spektakularnych wdrożeń w najważniejszych polskich zakładach poligraficznych, specjalizujących się w produkcji dziełowej.
Jednym z nich jest Drukarnia Skleniarz z Krakowa, gdzie kleje Saltadis są z powodzeniem wykorzystywane w różnych urządzeniach introligatorskich. Mówi Krzysztof Wypchło, Szef Sprzedaży w firmie Saltadis: „Nasza współpraca zaczęła się od próbnego wdrożenia kleju żelatynowego w maszynie do produkcji okładek. Doświadczenia te okazały się na tyle pozytywne, że już wkrótce implementacja objęła także inne urządzenia, m.in. do zaklejania grzbietu oraz zawieszania bloków w okładki. Ich producentem jest Kolbus, więc wdrożenie przeprowadziliśmy wspólnie ze specjalistami jej polskiego przedstawicielstwa – firmy Introzap”.
Ryszard Maćkowiak, dyrektor naczelny Drukarni Skleniarz dodaje: „Kontakt z firmą Saltadis nawiązaliśmy z uwagi na bardzo dobre referencje na jej temat od kilku znanych, zaprzyjaźnionych zakładów poligraficznych. Stopniowo wdrażaliśmy jej rozwiązania, w których doborze i nadzorze nad implementacją oraz opiece posprzedażowej bardzo nam pomogli przedstawiciele dostawcy. Z perspektywy kilku miesięcy oceniamy tę współpracę bardzo dobrze, zarówno od strony ekonomicznej, jak też technologicznej”.

Kleje Saltadis w systemie „two shot”
Ryszard Maćkowiak podkreśla, że przejście na kleje Saltadis wprowadziło stabilizację w działaniach introligatorni: „Jeden sprawdzony dostawca to gwarancja rzetelności i spokój w pracy. Jeśli do tego dodamy najwyższej jakości produkt, policzalne oszczędności w produkcji i kompetencję serwisu technicznego, czego wymagać więcej?”
Jednym z kluczowych aspektów kompleksowego wdrożenia było zastosowanie klejów dyspersyjnych SI 5201 i SI 5202 ( czyli dedykowanych primerów ) oraz wysokotopliwego kleju grzbietowego typu hot melt SI 3300 (jako klej główny) w systemie „two shot”. To metoda klejenia umożliwiająca bezszwowe, dwuetapowe klejenie z zastosowaniem klejów wodnych oraz hot melt. System ten rozpoczął pracę w Drukarni Skleniarz w lipcu br. „Była to dla nas zupełnie nowa rzecz, więc tym bardziej cenimy sobie wsparcie techniczne i pomoc ze strony przedstawicieli firm Saltadis i Introzap, którzy profesjonalnie przeprowadzili wdrożenie. Inwestycję w „two shot” niejako wymusili na nas sami klienci, głównie zagraniczni, oczekujący w swoich publikacjach oprawy bezszwowej. Kleje Saltadis okazały się bardzo dobrym, efektywnym rozwiązaniem, dzięki któremu od lipca br. systematycznie rośnie u nas produkcja książek z zaokrąglonym grzbietem”.

Kompleksowy dostawca
W codziennej produkcji Drukarni Skleniarz stosowane są także inne rozwiązania firmy Saltadis: kleje żelatynowe SI 1101 (przy montażu okładek) i SI 1100BL (przy zaklejaniu grzbietu), klej wysokotopliwy boczny SI 3233 (do łączenia wszelkich typów okładek w oprawie miękkiej) oraz poliuretanowy klej hotmelt SAPUR 9710 (do łączenia „trudnych” papierów w publikacjach o wysokiej jakości). Dodatkowo Saltadis dostarcza  środki do czyszczenia, konserwacji i zabezpieczania maszyn introligatorskich.
Ryszard Maćkowiak podkreśla fakt, że – choć klej sam w sobie nie stanowi znaczącego kosztu produkcji całej książki – wdrożenie produktów firmy Saltadis przyniosło drukarni odczuwalne oszczędności. „ Wiążą się one nie tylko z ceną, ale także z wydajnością klejów. Ich receptura pozwala na aplikowanie mniejszej ilości na 1 cm2, co oznacza o wiele niższe zużycie niż w przypadku wcześniej stosowanych przez nas produktów”.
Przeprowadzone w Drukarni Skleniarz wdrożenie objęło wszystkie aplikacje klejów, optymalnie skonfigurowane pod potrzeby drukarni, zarówno pod względem technologicznym jak i kosztowym. Mówi Krzysztof Wypchło: „Z naszych wewnętrznych wyliczeń wynika, że stosując produkty Saltadis przy odpowiedniej konfiguracji maszyn i przy wykorzystania dużej wiedzy załogi drukarni a także naszego doświadczenia i wiedzy o klejach, do wykonania tej samej oprawy potrzeba nawet o 30% kleju mniej niż w przypadku rozwiązań konkurencyjnych. Korzyści z wdrożenia są zatem bardzo duże: niższe koszty produkcji i brak przestojów, wsparcie posprzedażowe, elastyczna logistyka dostaw oraz „przyjazność” klejów przy ich zastosowaniu cechująca się między innymi niską zapachowością, brakiem „brudzenia” maszyn czy łatwością w aplikowaniu”.

Dynamiczny rozwój
Rok 2014 jest dla firmy przełomowy: w sposób znaczący zwiększyła ona w tym czasie swoją sprzedaż, wdrożyła swoje produkty u kilku istotnych klientów z rynku dziełowego i opakowaniowego, rozpoczęła także aktywną sprzedaż klejów na innych rynkach poza granicami Polski. Mówi Krzysztof Wypchło: „Zaczęliśmy dynamicznie zwiększać naszą sprzedaż w krajach ościennych, takich jak Czechy, Litwa czy Łotwa. Jednak nasze ambicje sięgają dużo dalej. Mamy nadzieję, że dzięki wdrożeniom w takich firmach jak Drukarnia Skleniarz, już wkrótce uda nam się poszerzyć grono klientów w skali europejskiej, a nawet rozpocząć światową ekspansję rozwiązań marki Saltadis”.

Warto dodać, że wszystkie kleje Saltadis, dla każdej partii produkcyjnej, są opatrzone certyfikatem jakości i autentyczności, tzw. COA (Certificate of Authenticity). Spełniają one również między innymi szereg rygorystycznych norm i standardów, m.in. REACH, SVHC czy FDA.

 

------------ koniec informacji -----------

 

Dodatkowe informacje na temat produktów firmy Saltadis:
Krzysztof Wypchło, Saltadis Sp. z o.o.
Ul. Sławęcińska 8, Macierzysz, 05-850 Ożarów Mazowiecki
Tel. kom.: +48 885 554 436
E-mail: kwypchlo@saltadis.com
http://www.saltadis.com

Poligraficzna Agencja Informacyjna
Slawek.Sokolowski@pai.info.pl, + 48 694 473 651
Magda.Dudanowicz@pai.info.pl, + 48 694 473 650
http://www.pai.info.pl
Copyright ©2004-2022 by Printnet s.c. :: Made by WebFabrika