English version
Witamy w piątek, 26.04.2024 o
PAI - Poligraficzna Agencja Informacyjna



 
 

Stora Enso podpisuje Globalne Zobowiązanie do Nowej Gospodarki Tworzywami Sztucznymi
 
Warszawa, 30.04.2019
Stora Enso poinformowała o podpisaniu Globalnego Zobowiązania do Nowej Gospodarki Tworzywami Sztucznymi (New Plastics Economy Global Commitment), którego celem jest ograniczanie i eliminowanie – już u źródeł ich powstawania – odpadów plastikowych oraz związanych z nimi zanieczyszczeń. Jego twórczynią jest Fundacja Ellen MacArthur, a projekt jest realizowany przy ścisłej współpracy z Programem Środowiskowym Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Fot.: Stora Enso

Jak podkreśla Stora Enso, podpisanie Globalnego Zobowiązania do Nowej Gospodarki Tworzywami Sztucznymi stanowi dla firmy kolejny krok w jej walce z globalnym problemem, jakim są zanieczyszczenia i odpady plastikowe. Skandynawski koncern realizuje ją m.in. poprzez wprowadzanie na rynek proekologicznych, odnawialnych produktów. Stora Enso zobowiązała się tym samym do współpracy ze swoimi klientami i dostawcami przy tworzeniu rozwiązań funkcjonujących w zamkniętym obiegu, a jednocześnie generujących niską emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Mają one sukcesywnie zastępować opakowania wykonane z tworzyw sztucznych.
Materiały, jakie Stora Enso wprowadza w tym zakresie do sprzedaży, bazują na włóknach drzewnych pochodzących z lasów i plantacji zarządzanych zgodnie z polityką zrównoważonego rozwoju. Globalne Zobowiązanie do Nowej Gospodarki Tworzywami Sztucznymi odpowiada na rosnące zapotrzebowanie na rozwiązania alternatywne wobec tworzyw sztucznych, w ślad za niedawno przegłosowanymi przez Unię Europejską przepisami dotyczącymi jednorazowych wyrobów wykonanych z plastiku.

„Stora Enso funkcjonuje w samym centrum biogospodarki o zamkniętym obiegu, współpracując z naszymi klientami i partnerami biznesowymi w celu zapewnienia proekologicznej przyszłości, uwzględniającej jak najmniejszy udział plastiku – mówi Karl-Henrik Sundström, CEO firmy Stora Enso. – Np. stworzyliśmy odnawialną i biodegradowalną słomkę do picia, która zastąpiła tradycyjne słomki wykonane z tworzyw sztucznych. Z kolei produkowane przez nas formowalne biokompozyty mają docelowo zredukować ilość plastiku, jaki znajduje zastosowanie przy wytwarzaniu różnych dóbr”.

Globalne Zobowiązanie do Nowej Gospodarki Tworzywami Sztucznymi i wizja gospodarki z zamkniętym obiegiem, jaka mu przyświeca, są wspierane przez organizację World Wide Fund for Nature (WWF). Swoje poparcie dla nich wyraziły także: Światowe Forum Ekonomiczne, Forum Dóbr Konsumenckich (organizacja zrzeszająca osoby szczebla zarządczego, reprezentujące około 400 sieci detalicznych i producentów z 70 krajów) oraz 40 uniwersytetów, instytucji i stowarzyszeń akademickich.
Co więcej, Globalne Zobowiązanie do Nowej Gospodarki Tworzywami Sztucznymi wsparło też ponad 15 instytucji finansowych zarządzających zasobami o wartości ponad 4 bln USD. Natomiast pięć funduszy kapitałowych przeznaczyło ponad 200 mln USD na realizowany w ramach tej inicjatywy cel, jakim jest stworzenie zamkniętego obiegu gospodarczego dla tworzyw sztucznych.

W rozumieniu twórców Globalnego Zobowiązania do Nowej Gospodarki Tworzywami Sztucznymi jego najważniejszym zadaniem jest stworzenie „nowych norm” w odniesieniu do opakowań plastikowych. Jego założenia i cele będą weryfikowane co 18 miesięcy i mają stawać się coraz bardziej ambitne w nadchodzących latach. Firmy, które przystępują do porozumienia, zobowiązują się do publikowania dorocznych danych, prezentujących ich postęp w walce z odpadami i zanieczyszczeniami powstałymi z plastiku.

 

 

------------ koniec informacji -----------

 

Stora Enso Polska Sp. z o.o.
ul. Chłodna 51
00-867 Warszawa
E-mail: Aleksandra.Kominek@storaenso.com
http://www.storaenso.com

Poligraficzna Agencja Informacyjna
Slawek.Sokolowski@pai.info.pl, + 48 694 473 651
Magda.Dudanowicz@pai.info.pl, + 48 694 473 650
http://www.pai.info.pl




Copyright ©2004-2024 by Printnet s.c. :: Made by WebFabrika