English version
Witamy w czwartek, 2.07.2020 o
PAI - Poligraficzna Agencja Informacyjna 
 

Sun Chemical partnerem 42. Poligraficznych Konfrontacji poświęconych wielkoformatowemu drukowaniu cyfrowemu
 
Warszawa, 03.06.2019
23 maja br. w siedzibie Fundacji im. Stefana Batorego w Warszawie odbyły się 42. Poligraficzne Konfrontacje przebiegające pod hasłem „Drukowanie wielkoformatowe techniką cyfrową”. Wzięli w nich udział przedstawiciele drukarń i firm produkcyjnych, jak również dostawcy związani z tym segmentem rynku. Ci ostatni wystąpili również w jako partnerzy spotkania – jednym z nich była firma Sun Chemical. Krzysztof Ostrowski – Sales Manager w jej polskim oddziale, wystąpił podczas konferencji z referatem zatytułowanym „Farba do druku wielkoformatowego – wymagania i właściwości”.

Z ramienia firmy Sun Chemical podczas 42. Poligraficznych Konfrontacji wystąpił Krzysztof Ostrowski - Sales Manager w jej polskim oddziale.

42. Poligraficzne Konfrontacje odbyły się zaledwie kilka dni po zakończeniu targów Fespa 2019, które od pewnego czasu są zdominowane właśnie przez rozwiązania z zakresu wielkoformatowego druku cyfrowego. Stąd też w wystąpieniach prelegentów spotkania znalazło się wiele odniesień do nowości zaprezentowanych na monachijskiej wystawie, jak też trendów rynkowych zauważalnych w kontekście produkcji realizowanej przede wszystkim z udziałem techniki inkjetowej. Ta – co podkreślano wielokrotnie – zdecydowanie wiedzie prym wśród wszystkich zastosowań wielko- i superwielkoformatowych.

W swoim wystąpieniu Krzysztof Ostrowski nawiązywał do wspomnianych tendencji rynkowych, wskazując na kluczowe zagadnienia związane z procesem recepturowania, produkcji i wdrażania zaawansowanych farb dedykowanych drukowi wielkoformatowemu. Podkreślał przy tym różnorodność rynku, na którym przyszło działać zarówno producentom urządzeń drukujących, jak też dostawcom podłoży czy materiałów eksploatacyjnych: „Jest on bardzo rozległy, ale można tu wskazać kilka charakterystycznych obszarów. Pierwszym jest produkcja na ploterach wielkoformatowych o szerokości do 1,6-1,8 m. Drugi to tzw. druk superwielkoformatowy, realizowany w maszynach o szerokości przekraczającej 2,5 m. Coraz większe znaczenie – w odniesieniu do druku cyfrowego – mają zastosowania przemysłowe, jednak z moich obserwacji wynika, że największą dynamikę odnotowuje się w druku tekstyliów z wykorzystaniem farb sublimacyjnych i pigmentowych. Szacuję, że na targach Fespa 2019 zajął on ok. 30% całej ekspozycji”.

Krzysztof Ostrowski scharakteryzował rynek maszyn do wielkoformatowego druku cyfrowego typu DOD (drop-on-demand), z podziałem na urządzenia wykorzystujące głowice piezoelektryczne i termiczne. Omówił również rodzaje poszczególnych głowic oraz udziały poszczególnych ich producentów: „Trzej czołowi gracze, tj. Epson, Kyocera i Ricoh, posiadają w sumie 75% rynku głowic znajdujących zastosowanie w druku inkjetowym typu DOD. Co warte podkreślenia, pomimo rosnącej roli inkjetu UV w obszarze druku szerokoformatowego, wciąż najbardziej powszechną farbą wykorzystywaną w tego typu produkcji jest farba solwentowa”.

Część wystąpienia poświęcona była firmie Sun Chemical i jej rozwiązaniom dedykowanym produkcji wielko- i superwielkoformatowej. „Jesteśmy największym na świecie producentem farb, powłok i pigmentów dla poligrafii i wielu innych branż – podkreślał Krzysztof Ostrowski. – Nasz dział druku cyfrowego znajduje się w Wielkiej Brytanii, gdzie mieści się również dedykowane mu centrum badawczo-rozwojowe. Tu powstają rozwiązania skierowane na szeroko rozumiany rynek Digital, m.in. te zaprezentowane na targach Fespa 2019. Pokazaliśmy na nich m.in. trzy nowe farby – dwie sublimacyjne i jedną pigmentową – z serii SunTex do zadrukowywania tekstyliów (dostosowane do najnowszych głowic Kyocera i Ricoh); nową farbę wodną z serii Streamline do drukowania plakatów w technologii solwentowej oraz promowane od pewnego czasu rozwiązanie typu pouch przeznaczone do ploterów Mimaki. Jest to innowacyjny system dozowania farby, zapewniający bezpieczne i sprawne jej podawanie do urządzenia. Fakt, że farba jest odgazowana, wpływa na wzrost produktywności przez cały okres jej użytkowania”.

Podsumowując udział Sun Chemical w 42 Poligraficznych Konfrontacjach, Krzysztof Ostrowski mówi: „Cieszymy się, że zaledwie kilka dni po targach Fespa 2019 mogliśmy podzielić się naszymi wrażeniami z pobytu w Monachium z grupą polskich przedsiębiorców związanych z rynkiem druku wielkoformatowego. Jest to wciąż dynamicznie rozwijający się obszar, zwłaszcza w takich segmentach jak druk tekstyliów czy inkjetowe zastosowania przemysłowe. Sun Chemical stale wprowadza na rynek zaawansowane rozwiązania im dedykowane. Wszystkie firmy nimi zainteresowane zapraszamy do kontaktu bezpośrednio z nami bądź też z jednym z naszych autoryzowanych partnerów handlowych”.

 

 

------------ koniec informacji -----------

 

Dodatkowe informacje na temat produktów firmy Sun Chemical:
Sun Chemical Sp. z o.o.
Ul. Okólna 46 A, 05-270 Marki k/Warszawy
Tel. 0-22 761 51 00
Fax 0-22 761 51 15
E-mail: info@sunchemical.com
http://www.sunchemical.com

Poligraficzna Agencja Informacyjna
Magda.Dudanowicz@pai.info.pl, + 48 694 473 650
Slawek.Sokolowski@pai.info.pl, + 48 694 473 651
http://www.pai.info.pl
Copyright ©2004-2020 by Printnet s.c. :: Made by WebFabrika