English version
Witamy w piątek, 3.07.2020 o
PAI - Poligraficzna Agencja Informacyjna 
 

Sun Chemical podsumowuje targi Labelexpo Europe: cyfrowy workflow oraz nowe rozwiązania do produkcji etykiet i opakowań w technologii wąskowstęgowej
 
Warszawa, 18.10.2019
Podczas niedawnych targów Labelexpo Europe w Brukseli firma Sun Chemical zademonstrowała swoje bogate portfolio rozwiązań, dedykowanych produkcji etykiet i opakowań w technologii wąskowstęgowej. Podczas odbywających się trzy razy dziennie przez wszystkie dni wystawowe prezentacji na stoisku firmy, duży nacisk położono na promocję SunColorBox – wszechstronnego narzędzia do zarządzania barwą, mającego zapewnić w pełni cyfrową komunikację kolorystyczną pomiędzy dostawcą farb a ich użytkownikiem. Firma zaanonsowała też nowość w swojej ofercie, będącą jednocześnie – co podkreślano podczas targów – rozwiązaniem unikalnym: system koncentratów do produkcji farb fleksograficznych UV. SolarVerse, bo tak brzmi jego nazwa, charakteryzuje się wysoką pigmentacją i niską lepkością, a jego użytkownikom przynosi – jak zapewnia Sun Chemical – znaczące oszczędności finansowe i czasowe. Firma dużo miejsca poświęciła też promocji swoich rozwiązań zgodnych z polityką zrównoważonego rozwoju, bazujących zarówno na technologii konwencjonalnej jak i cyfrowej.

Na targach Labelexpo Europe 2019 polski oddział Sun Chemical reprezentowali Andrzej Posadowski...

... i Piotr Bogusz.

Z myślą o targach powstała specjalna seria etykiet na piwo, prezentująca efekty specjalne, uzyskane dzięki lakierom i powłokom z serii SunInspire.

Targi Labelexpo Europe 2019 były dla Sun Chemical naturalnym miejscem do zaprezentowania swojego portfolio w obszarze produkcji etykiet i opakowań w technologii wąskiej wstęgi. Duży nacisk firma położyła na nowe rozwiązania, mające zwiększyć wydajność, jakość oraz proekologiczność procesów produkcyjnych realizowanych w drukarniach i firmach przetwórczych. W związku z tym jej stoisko – jak podkreśla Andrzej Posadowski, Sales & Technician Manager w polskim oddziale Sun Chemical, w większym niż dotychczas stopniu było odwiedzane przez osoby z działów badawczo-rozwojowych: „To stosunkowo nowe zjawisko – przyznaje – gdyż osoby reprezentujące obszar B+R pytają raczej o nowe rozwiązania czy technologie, a nie o konkretne produkty. Dla nas tego typu spotkania również są inspirujące, gdyż skłaniają do poszukiwania nowych, jeszcze bardziej zaawansowanych i innowacyjnych metod wytwarzania etykiet i opakowań. Jednak większość odwiedzających stanowili przedstawiciele działów produkcji, jak również osoby decyzyjne, odpowiedzialne za zakup materiałów eksploatacyjnych. Cieszymy się, że były to odwiedziny bardzo liczne, także ze strony polskich drukarń, i że mieliśmy im wiele ciekawego do zaproponowania”.

SunColorBox – cyfrowe wzorce, cyfrowa przyszłość
Jednym z „gorących” tematów tegorocznej prezentacji Sun Chemical był SunColorBox – zestaw aplikacji i usług dedykowanych zarządzaniu barwą. Działające w „chmurze” rozwiązanie ma zapewnić w pełni cyfrową komunikację kolorystyczną pomiędzy dostawcą farb a ich użytkownikiem, a w konsekwencji – zagwarantować stabilność barwną. Piotr Bogusz – Sales Manager w polskim oddziale Sun Chemical, wyjaśnia: „Projekt pod nazwą SunColorBox narodził się w 2014 roku i stale ewoluuje. Z narzędzia tego korzysta obecnie ponad 200 naszych klientów z całego świata, m.in. polskie drukarnie opakowaniowe, obsługujące jedną z globalnych marek z branży FMCG. Mówiąc w skrócie jest to narzędzie umożliwiające digitalizację kolorów i korzystanie z powstałej w ten sposób cyfrowej bazy danych. W szczególnym stopniu jest ono przydatne koncernom czy klientom działającym w wielu lokalizacjach, zwłaszcza w kontekście zachowania zgodności kolorów specjalnych, firmowych. Zapewnia bowiem dostęp do jednego, cyfrowego wzorca barwnego, będącego punktem odniesienia dla różnych drukarń czy firm przetwórczych obsługujących tę samą markę”.
Jak dodaje Piotr Bogusz, wdrożenie SunColorBox wymaga odpowiedniego przygotowania, w czym Sun Chemical służy doradztwem i wiedzą technologiczną: „Korzyści wynikające z wdrożenia tego narzędzia są wymierne zarówno dla drukarni, jak też – w konsekwencji – dla współpracującego z nią zleceniodawcy. Redukcja czasu narządzania maszyny, wzrost ilości prac niewymagających korekcji koloru i obniżenie czasu niezbędnego na nią, redukcja czasu potrzebnego na pasowanie kolorystyczne, większe wykorzystanie farb resztkowych, redukcja kolorów w produkcji, a także zmniejszenie ilości generowanych odpadów – to tylko niektóre z nich. Z punktu widzenia właściciela marki, SunColorBox to wygodne narzędzie, umożliwiające m.in. szybkie i powtarzalne wytwarzanie próbek barwnych z należącej do niego cyfrowej palety kolorów oraz możliwość zapoznania się z barwami w cyfrowej formie”.
Jak podkreśla Piotr Bogusz, zastosowanie przez użytkowników tego narzędzia, przynosi też dodatkowe korzyści takie jak chociażby przygotowanie cyfrowo (zamiast na maszynie) standardów Light/Dark, standaryzację procesu, a także kontrolę stabilności i powtarzalności barw dla prac powtarzalnych.

SolarVerse – nowe koncentraty do produkcji farb fleksograficznych UV
Ważną premierą Sun Chemical podczas targów Labelexpo Europe była nowa seria wszechstronnych koncentratów do produkcji farb fleksograficznych UV, charakteryzujących się wysoką pigmentacją i niską lepkością. Oferowane pod nazwą SolarVerse, mogą być one aplikowane w standardowych systemach dozowania farb UV. Mówi Piotr Bogusz: „Jest to – w odniesieniu do farb fleksograficznych UV – rozwiązanie unikalne i jedyne na rynku. Bazując na odpowiednim koncentracie SolarVerse i dodając specjalne spoiwo technologiczne, można uzyskać farby o różnej charakterystyce i kolorystyce. Owa „baza” pigmentowa pozwala na stworzenie np. farb niskomigracyjnych, dedykowanych produkcji opakowań i etykiet spożywczych. Co więcej, niezależnie od finalnej aplikacji, utrzymywana jest stabilność kolorystyczna. A to dzięki wykorzystaniu tych samych koncentratów bazowych do różnych profili farbowych”.

Niski stopień migracji, niska zapachowość, efekty specjalne
Wspomniany system SolarVerse służy m.in. do wytwarzania zgodnych z normami spożywczymi farb fleksograficznych UV, oferujących – jak zapewnia Sun Chemical – minimalny zapach i niski stopień migracji przy produkcji etykiet i opakowań spożywczych. Na stoisku firmy dostępne były próbki wydruków wykonane w udziałem tego rozwiązania, oferowanego pod marką SolarFlex Zero.
Stanowiły one część bogatej ekspozycji prezentującej etykiety z roli, zrealizowane z zastosowaniem różnych farb Sun Chemical – poza wspomnianymi także – UV LED: fleksograficznej SolarWave FSP i offsetowej SunWave Lumina. „Pierwsza z wymienionych, zgodna z normami dotyczącymi opakowań i etykiet spożywczych, jest dostępna jako gotowy do użycia produkt bądź też może zostać wytworzona w oparciu o nowy system SolarVerse” – mówi Andrzej Posadowski.
Ekspozycja obejmowała też etykiety uwzględniające efekty specjalne, uzyskane dzięki lakierom i powłokom z serii SunInspire: teksturę przypominającą papier ścierny, specjalny mat bądź połysk. „Z myślą o targach powstała specjalna seria etykiet na piwo, prezentująca każdy z tych efektów – dodaje Andrzej Posadowski. – Przyciągały one uwagę zwiedzających, poszukujących z jednej strony – rozwiązań zwiększających wydajność, z drugiej – umożliwiających wyróżnienie produktu na półce sklepowej”.

Inkjet rośnie w siłę
Uzupełnieniem oferty targowej Sun Chemical były liczne rozwiązania stworzone przez SunJet – oddział firmy specjalizujący się w technice druku inkjetowego, bazujące na trzech technologiach: UV, EB i wodnej. Firma zwracała uwagę zwiedzających m.in. na serię Amplio, dedykowaną tworzeniu efektów specjalnych oraz rozwiązania przeznaczone do produkcji opakowań spożywczych.
„Jak zatem widać, nasza prezentacja na targach Labelexpo Europe została zdominowana przez kilka tematów wiodących. Szeroko rozumiana proekologiczność, którą jako firma staramy się uwzględniać we wszystkich produktach, to pierwszy z nich. Kolejne to zgodność z normami odnośnie opakowań i etykiet spożywczych, wzbogacanie ich wartości poprzez tworzenie specjalnych uszlachetnień, wreszcie – cyfrowa normalizacja i standaryzacja kolorystyczna w narzędziu SunColorBox. Te zagadnienia przeważały także podczas rozmów z klientami i partnerami biznesowymi. Bardzo dziękujemy za te spotkania i za odwiedzenie naszego stoiska podczas targów w Brukseli” – podsumowuje Piotr Bogusz.

 

 

------------ koniec informacji -----------

 

Dodatkowe informacje na temat produktów firmy Sun Chemical:
Sun Chemical Sp. z o.o.
Ul. Okólna 46 A, 05-270 Marki k/Warszawy
Tel. 0-22 761 51 00
Fax 0-22 761 51 15
E-mail: info@sunchemical.com
http://www.sunchemical.com

Poligraficzna Agencja Informacyjna
Magda.Dudanowicz@pai.info.pl, + 48 694 473 650
Slawek.Sokolowski@pai.info.pl, + 48 694 473 651
http://www.pai.info.pl
Copyright ©2004-2020 by Printnet s.c. :: Made by WebFabrika