English version
Witamy we wtorek, 18.06.2024 o
PAI - Poligraficzna Agencja Informacyjna 
 

Printline wprowadza do oferty nowy antybakteryjny lakier wodny dla branży poligraficznej – Varcotec Lock 3
 
Warszawa, 06.11.2019
Firma Printline, polski dystrybutor materiałów eksploatacyjnych dla branży poligraficznej, wprowadziła do swojej oferty Varcotec Lock 3. Jest to pierwszy – jak podkreśla dostawca – lakier wykazujący właściwości antybakteryjne, dedykowany produkcji poligraficznej bazującej na różnych technikach drukowania. Jego producentem jest niemiecka firma Varcotec, będąca w naszym kraju reprezentowana na zasadzie wyłączności przez Printline.

Krzysztof Rajkowski (z lewej) i Grzegorz Sobczyński z firmy Printline przekonują, że lakier Varcotec Lock 3 to rewolucyjne rozwiązanie w kontekście zabezpieczania wydruków przed groźnymi drobnoustrojami, wirusami czy grzybami.

„Varcotec Lock 3 to unikatowe w skali globalnej rozwiązanie, którego największą zaletą jest skuteczne oddziaływanie antybakteryjne w kontekście różnych druków, zwłaszcza tych wielokrotnego użytku, przechodzących przez wiele rąk – mówi Grzegorz Sobczyński, będący – obok Krzysztofa Rajkowskiego i Wojciecha Wolskiego – współwłaścicielem firmy Printline. – Wyobraźmy sobie, jak zanieczyszczone mogą być produkty poligraficzne wielokrotnego użytku: karty menu, magazyny pokładowe linii lotniczych, książki dziecięce dostępne w przedszkolach i innych instytucjach, opakowania spożywcze i farmaceutyczne czy banknoty. Chłonne podłoża, z jakich są one wykonane – papier czy karton, to prawdziwy „raj” dla wszelkiego rodzaju drobnoustrojów. Lock 3 to odpowiedź na wynikające z tego problemy i zagrożenia. Jak pokazały badania, jego zastosowanie skutecznie (bo aż w 99,5%) eliminuje bakterie z wydruków oraz ryzyko pojawienia się kolejnych drobnoustrojów czy wirusów. Tym samym zapobiega on ich przenoszeniu się i rozprzestrzenianiu, a co za tym idzie chroni zdrowie korzystających z nich osób”.
Lock 3 to owoc ścisłej współpracy firmy Varcotec i jednej z niemieckich klinik medycznych, w której narodziła się koncepcja receptury tego specjalistycznego środka. „Mówimy tu o lakierze wodnym, który może być aplikowany w zespole lakierującym, w jaki wyposażona jest maszyna drukująca (na takiej samej zasadzie jak lakier dyspersyjny), bądź też w dedykowanym urządzeniu uszlachetniającym – lakierówce czy też systemie wielofunkcyjnym wyposażonym w tego rodzaju moduł. Nie ma zatem żadnych ograniczeń technologicznych w kontekście jego powszechnego wdrożenia” – dodaje Krzysztof Rajkowski.

Jak podaje producent Varcotec Lock 3, proces sterylizacji wydruków uzyskiwany przy jego zastosowaniu odbywa się na zasadzie fotokatalizy, czyli współdziałania światła (dziennego lub sztucznego) i aktywowanego przez nie tlenu, który niszczy bakterie, wirusy i grzyby. „Warto podkreślić trwałość powłoki generowanej przy jego aplikowaniu i powstałą dzięki temu ochronę przed drobnoustrojami – mówi Grzegorz Sobczyński. – Co więcej, cały proces fotokatalizy jest nietoksyczny i neutralny dla kolorów. Nie ma więc ryzyka, że barwy wydruków pokrytych lakierem Lock 3 stracą na intensywności. To bardzo istotne, gdyż mówimy również o produktach z założenia mających przyciągać wzrok i uwagę konsumenta, np. kolorowych magazynach czy opakowaniach”.
Po fazie testowej, lakier został wdrożony w kilku europejskich zakładach poligraficznych. Jak podaje firma Varcotec, z powodzeniem użytkują go w codziennej produkcji m.in. dwie drukarnie specjalizujące się w opakowaniach kartonowych dla branży farmaceutycznej – Kroha z Niemiec i Dunav Press z Bułgarii. Inny niemiecki zakład poligraficzny – ABC Druck – stosuje go z kolei przy aplikowaniu na produkty komercyjne, wykonane z udziałem papieru kredowego. „Z informacji uzyskanych od firmy Varcotec wynika, że we wszystkich przypadkach lakier zachowuje się znakomicie, co świadczy o jego uniwersalności. Wziąwszy pod uwagę szerokie możliwości Lock 3 i spektrum wydruków, na których można go aplikować, mówimy o produkcie na swój sposób rewolucyjnym, także w kontekście zdrowia i higieny konsumentów. Mamy nadzieję, że spotka się on z dużym zainteresowaniem także ze strony polskich producentów różnego rodzaju dóbr oraz współpracujących z nimi drukarń. Zapraszamy do kontaktu z naszą firmą – chętnie przybliżymy ten temat, przeprowadzimy testy produkcyjne; oferujemy również wsparcie przy wdrożeniu lakieru na skalę produkcyjną” – podsumowuje Krzysztof Rajkowski.

 

 

------------ koniec informacji -----------

 

Dodatkowe informacje na temat produktów firmy Printline:
Grzegorz Sobczyński, Printline Sp.J.
Tel. 0 603 117 686
Fax 0-22 702 18 19
E-mail: printline@printline.pl
http://www.printline.pl

Poligraficzna Agencja Informacyjna
Slawek.Sokolowski@pai.info.pl, + 48 694 473 651
Magda.Dudanowicz@pai.info.pl, + 48 694 473 650
http://www.pai.info.pl
Copyright ©2004-2024 by Printnet s.c. :: Made by WebFabrika