English version
Witamy w czwartek, 1.06.2023 o
PAI - Poligraficzna Agencja Informacyjna 
 

Antybakteryjny i antywirusowy lakier wodny Varcotec Lock 3 z certyfikatem QualityLabs
 
Warszawa, 21.05.2020
Jak informuje firma Printline – polski dystrybutor materiałów eksploatacyjnych dla branży poligraficznej, oferowany przez nią antybakteryjny i antywirusowy lakier wodny Varcotec Lock 3 uzyskał certyfikat wydany przez niezależne niemieckie laboratorium QualityLabs z Norymbergi, stwierdzający jego 99,99% skuteczność w zwalczaniu bakterii gronkowca złocistego. Laboratorium w swoich badaniach posługiwało się normą ISO 22196.

Fot.: Printline

Certyfikat wskazuje, że „w przeciwieństwie do metody standardowej, w której bakterie są poddawane działaniu na wilgotnej powierzchni pokrytej daną substancją, w tym przypadku testy zostały przeprowadzone w temperaturze pokojowej i pod wpływem światła widzialnego. Działanie antybakteryjne ma tu ścisły związek z procesem fotodynamicznym, występującym w testowanej powłoce”. Tym samym firma Varcotec – producent Lock 3 została uprawniona do opatrzenia go znakiem potwierdzającym, że powierzchnie lub elementy pokryte jej lakierem posiadają powłokę o aktywnym działaniu antybakteryjnym.
„Cieszymy się, że w ślad za wcześniejszymi badaniami i testami prestiżowego Fraunhofer Institut, oferowany przez nas lakier uzyskał certyfikat QualityLabs dotyczący jego właściwości antybakteryjnych – mówi Krzysztof Rajkowski, jeden ze współwłaścicieli Printline. – Dotyczy on niemal 100% skuteczności Lock 3 w zwalczaniu bakterii gronkowca złocistego (Staphyloccocus aureus) w odniesieniu do powierzchni stałych i suchych, a więc także papieru i kartonu”.
Polski dystrybutor Lock 3 podkreśla, że lakier aplikowany na kartonowe opakowanie czy okładkę książkową, wykazuje silne antybakteryjne i antywirusowe działanie nawet do roku od chwili jego naniesienia na zadrukowaną powierzchnię. „Z tego też względu na jego wdrożenie decydują się kolejne europejskie drukarnie, także z naszego kraju” – mówi Krzysztof Rajkowski. Jak dodaje, cena Lock 3 nie odbiega znacząco od standardowych lakierów typu soft touch, jakie są aplikowane na karton, a przy tym jest tańszy niż np. powszechnie stosowana w uszlachetnianiu folia. Dostępny jest w kilku wariantach: matowym, błyszczącym, wodoodpornym, do bezpośredniego kontaktu z żywnością itd. „Co ważne, pod względem technologicznym zachowuje się identycznie jak standardowe lakiery dyspersyjne, nie wpływając na kolorystykę wydruku, a tym samym – gwarantuje wysoką jego jakość” – dodaje Krzysztof Rajkowski.
„Lock 3 stanowi bezpieczną dla życia i zdrowia alternatywę dla tradycyjnych lakierów. Dlatego cieszy nas jego rosnąca popularność, wskazująca na to, że zarówno konsumenci, jak też różne firmy wchodzące w skład łańcucha dostaw w naszej branży – przede wszystkim drukarnie – coraz częściej zwracają uwagę na kwestię bezpieczeństwa produktów poligraficznych. Obecna sytuacja na świecie zwiększyła świadomość, dotyczącą różnych aspektów naszego życia, także w odniesieniu do spraw higieny i zdrowia. Druk jest wszechobecny, więc warto zadbać o to, by produkty poligraficzne o różnych zastosowaniach końcowych, takie jak opakowania, etykiety, czy też materiały reklamowe były nie tylko proekologiczne, ale też bezpieczne dla użytkownika. Lakier Lock 3, eliminujący bakterie, wirusy czy grzyby, z pewnością jest jednym ze skutecznych rozwiązań, wychodzących naprzeciw tym oczekiwaniom” – kontynuuje Krzysztof Rajkowski.

Grzegorz Sobczyński, drugi ze współwłaścicieli Printline, dodaje: „Warto nadmienić, że niezależnie od badań QualityLabs (dotyczących Lock 3), fotosensybilator użyty w tym lakierze został przetestowany przez kilka międzynarodowych laboratoriów, działających zgodnie z tzw. Good Laboratory Practices oraz ze standardami OECD. W efekcie uzyskał on kilka odrębnych atestów: OECD 439 (brak działania drażniącego na skórę), OECD 492 (brak działania drażniącego na oczy), OECD 429 i DIN 10993-10 (nieuczulanie), OECD 71 (brak mutagenności) oraz DIN 10933-5 (brak cytotoksyczności). Warto dodać, że fotosensybilator nie występuje w tym procesie jako substancja czynna, ale wyłącznie aktywuje tlen znajdujący się w powietrzu. Oznacza to, że w przypadku lakieru Lock 3 to właśnie powietrze staje się substancją czynną. Wzbudzony tlen jest aktywny przez bardzo krótki okres czasu, po czym powraca do swojego normalnego stanu. Jednak to w zupełności wystarcza, by na lakierze pojawiła się warstwa aktywna o wysokości ok. 0,5 mm. Co więcej, jesteśmy też w posiadaniu wyników badań – również oferowanej przez nas – powłoki rozpuszczalnikowej z tym samym fotosensybilatorem, która w teście ISO 21702 na Influenza A Virus (H1N1), wykonywanej w Eurovir, uzyskała skuteczność na poziomie 99,98%. To pokazuje dodatkowo uniwersalność i efektywność tlenu singletowego w kontekście walki z patogenami”.

„Serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami wszystkie drukarnie, ale też agencje reklamowe czy użytkowników końcowych, zainteresowanych Lock 3. Chętnie zaaranżujemy testy w siedzibie potencjalnego klienta, oferujemy też wsparcie na etapie wdrożenia lakieru oraz kompleksową opiekę posprzedażową” – podsumowuje Krzysztof Rajkowski.
Więcej informacji na temat lakieru Lock 3 można znaleźć na stronie internetowej http://lock3.pl/

 

 

------------ koniec informacji -----------

 

Dodatkowe informacje na temat produktów firmy Printline:
Grzegorz Sobczyński, Printline Sp.J.
Tel. 0 603 117 686
Fax 0-22 702 18 19
E-mail: printline@printline.pl
http://www.printline.pl

Poligraficzna Agencja Informacyjna
Magda.Dudanowicz@pai.info.pl, + 48 694 473 650
Slawek.Sokolowski@pai.info.pl, + 48 694 473 651
http://www.pai.info.pl
Copyright ©2004-2023 by Printnet s.c. :: Made by WebFabrika