English version
Witamy w piątek, 22.01.2021 o
PAI - Poligraficzna Agencja Informacyjna 
 

Pierwsza w Polsce sztanca rotacyjna Koenig & Bauer RDC 106 w drukarni Top-Pol
 
Warszawa, 09.06.2020
Drukarnia Top-Pol ze Zbrosławic to pierwszy w Polsce użytkownik sztancy rotacyjnej RDC 106, której producentem i dostawcą jest Koenig & Bauer. Jak zapewnia Marcel Topolski – współwłaściciel przedsiębiorstwa, urządzenie zostało zakupione w związku z nowym projektem technologicznym, realizowanym częściowo ze środków unijnych: wdrożeniem produkcji innowacyjnych, moletowanych etykiet IML, bazującej na druku offsetowym. Nowa sztanca miała zapewnić przede wszystkim stabilność i prędkość przy ich wykrawaniu, jak też znacząco zredukować czas przezbrojenia pomiędzy zleceniami.

Przy pierwszej w Polsce sztancy rotacyjnej RDC 106 stoją: Marcel Topolski - współwłaściciel firmy Top-Pol (z lewej) i Adam Ślażyński - regionalny szef sprzedaży Koenig & Bauer (CEE). Fot.: Koenig & Bauer (CEE)

Top-Pol to rodzinna firma, od 1989 roku działająca na runku usług poligraficznych, zaś od końca lat 90. ubiegłego wieku specjalizująca się w produkcji etykiet bazujących na materiałach niewsiąkliwych, przede wszystkim tworzywach sztucznych. „Byliśmy jednym z pionierów zastosowania techniki offsetowej UV przy zadrukowywaniu tego typu podłoży – mówi Marcel Topolski. – Dość szybko naszym głównym asortymentem stały się etykiety IML, tj. aplikowane metodą wtrysku bezpośrednio w opakowania (których producenci stanowią największą grupę naszych klientów) na etapie ich wytwarzania. Obecnie stanowią one 70-80% realizowanej przez nas produkcji, której uzupełnieniem są platynki z tworzyw”.
Top-Pol eksportuje ok. 30-40% swojej produkcji, a odbiorcami końcowymi wykonywanych tu etykiet są głównie firmy z branży spożywczej i budowlanej. „Ze względu na systematyczny rozwój stale modernizujemy nasz park sprzętowy, także w zakresie procesów wykończeniowych – mówi Marcel Topolski. – Jeżeli chodzi o wykrawanie etykiet, przez około dekadę wykorzystywaliśmy rozwiązanie własnej konstrukcji, oparte na technologii rotacyjnej. Ponieważ okazało się ono optymalne w kontekście naszej produkcji, z czasem zaczęliśmy poszukiwania maszyny pracującej w tej samej technologii, która zapewniłaby większą prędkość i stabilność, a jednocześnie umożliwiła zredukowanie czasu narządzania. W związku z przetargiem, rozpisanym w ramach realizowanego projektu technologicznego, rozwiązanie ze swojej oferty – sztancę rotacyjną RDC 106 – zaproponowała firma Koenig & Bauer. Urządzenie to w największym stopniu spełniło wymogi proceduralne i od niedawna jesteśmy jego pierwszym użytkownikiem w Polsce”.

Maksymalna prędkość mechaniczna RDC 106 to 15 tys. ark./h, maszyna sztancuje podłoża drukowe o grubości z zakresu 0,03-0,6 mm i jest wyposażona w kilka rozwiązań znanych z maszyn arkuszowych Rapida 106, na których platformie firma Koenig & Bauer oparła jej konstrukcję: samonakładak DriveTronic z niezależnymi napędami, sensoryczny system nakładania bez marki bocznej – SIS czy system kamer do kontroli prowadzenia arkuszy w samonakładaku i na wykładaniu. Wśród istotnych funkcjonalności urządzenia producent wymienia także: laserowe odczytywanie formy sztancującej, umożliwiające automatyczne, wstępne ustawianie jej grubości z dokładnością do 1 mikrona, oddzielnie dla każdej ze stron; system szybkiej zmiany form sztancujących oraz dynamiczne hamulce arkuszy i rozbudowany system antystatyczny. Zespół sztancujący został tu wyposażony w cylinder z systemem magnesów, umożliwiający zamocowanie formy. Jego możliwości są bardzo szerokie, pozwalając na różne procesy, w zależności od zastosowanej matrycy: sztancowanie, rycowanie, perforację, tłoczenie, wykrawanie tzw. „euro-dziurek”.

„Po raz kolejny staliśmy się zatem pionierem, tym razem w kontekście premierowego na polskim rynku wdrożenia sztancy RDC 106 – podkreśla Marcel Topolski. – Ponieważ już wcześniej z powodzeniem stosowaliśmy rotacyjne wykrawanie etykiet, zakup stał się okazją do zwiększenia wydajności i jakości produkcji, ale też możliwość wspólnego z firmą Koenig & Bauer rozwijania i udoskonalania samej technologii. Tym bardziej, że sztancowaniu w tym przypadku podlega bardzo trudny w obróbce produkt, jakim są innowacyjne, moletowane etykiety IML. Są one wykonane z tworzyw sztucznych i uwzględniają dodatkowe wypukłości, ułatwiające separację między etykietami u naszych odbiorców końcowych. Jest to zatem zarówno dla nas jak i dla dostawcy okazja do wzbogacenia swojej wiedzy. W tym miejscu warte jest podkreślenia duże zaangażowanie działów handlowych, ale też techniczno-serwisowych zarówno ze strony lokalnego oddziału firmy Koenig & Bauer, jak też jej niemieckiej centrali. W 1. kwartale tego roku maszyna sprawnie i zgodnie z planem została włączona w proces technologiczny związany z nowym projektem. Pracę z nią chwalą sobie również nasi operatorzy, którzy korzystają z wielu funkcjonalności, jakie oferuje to urządzenie, przede wszystkim w kontekście wyższej stabilności procesu wytwórczego oraz dwa razy wyższej prędkości, niż w dotychczas użytkowanym przez nas rozwiązaniu”.

„Nasi klienci z branży spożywczej, ale nie tylko, oczekują etykiet najwyższej jakości, stąd też rozwiązania, jakie stosujemy w codziennej produkcji, muszą reprezentować najwyższy światowy poziom i wysoką wydajność. Niedawna inwestycja w sztancę RDC 106 odpowiada na to zapotrzebowanie i oczekiwania, które stale rosną, wraz z zachodzącymi na rynku zmianami i upodobaniami konsumentów. Aspekty te są tym bardziej istotne w obecnej sytuacji globalnej, która wpłynęła też rzecz jasna na wolumen realizowanych przez nas zamówień” – podsumowuje Marcel Topolski.
Jan Korenc – prezes Koenig & Bauer (CEE) dodaje: „To najwyższej klasy rozwiązanie, oferuje – w porównaniu z technologią płaską – czas narządzania kompletnej pracy niższy nawet o 40%. Mamy zatem nadzieję, że przyczyni się ono do dalszego rozwoju drukarni Top-Pol, należącej do ścisłej polskiej czołówki przedsiębiorstw poligraficznych, jak też do udanego wdrożenia nowego projektu technologicznego, w związku z którym sztanca RDC 106 została zakupiona”.

 

 

------------ koniec informacji -----------

 

Dodatkowe informacje:
Paweł Krasowski, Koenig & Bauer (CEE) Sp. z o.o.
ul. Puławska 456, 02-884 Warszawa
Tel. 0-22 842 92 05
Fax 0-22 651 92 34
Kom. 668 872 692
E-mail: pawel.krasowski@koenig-bauer.com
https://pl.koenig-bauer.com/pl/

Poligraficzna Agencja Informacyjna
Slawek.Sokolowski@pai.info.pl, + 48 694 473 651
Magda.Dudanowicz@pai.info.pl, + 48 694 473 650
http://www.pai.info.pl
Copyright ©2004-2021 by Printnet s.c. :: Made by WebFabrika