English version
Witamy w sobotę, 28.11.2020 o
PAI - Poligraficzna Agencja Informacyjna 
 

Stora Enso inwestuje w zakłady Forshaga z myślą o rozwoju proekologicznych rozwiązań barierowych
 
Warszawa, 21.10.2020
Stora Enso poinformowała o przeznaczeniu ok. 10 mln euro na rozwój technologii barier dyspersyjnych w jej zakładach Forshaga (Szwecja). Inwestycja ta stanowi część realizowanego przez firmę tzw. planu innowacyjności, a jej celem jest stworzenie i produkcja tektury posiadającej właściwości barierowe, a przy tym łatwiejszej w recyklingu, generującej niższy ślad węglowy i kompostowalnej w warunkach przemysłowych. Stora Enso zakłada, że nowy sprzęt, związany z powyższą inwestycją, zacznie być użytkowany w 2. kwartale 2021 roku.

Fot.: Stora Enso

Zakłady Stora Enso w Forshaga zajmują się rozwijaniem i wytwarzaniem rozwiązań barierowych dedykowanych opakowaniom szczególnego typu, np. gdy trzeba zabezpieczyć je przed cieczami, wilgocią, tlenem czy tłuszczem. Opakowania na produkty płynne, kubki do napojów i inne, nietypowe rodzaje opakowań to wyroby posiadające specjalną barierę. Z jednej strony zabezpiecza ona zawartość, z drugiej – zapewnia, że samo opakowanie zachowuje odpowiednie parametry względem użytkowania. Inwestycja w nową technologię dyspersyjną ma na celu osiągnięcie niezbędnych właściwości barierowych w bardziej proekologiczny sposób.
„Stora Enso chce minimalizować poziom wykorzystania materiałów kopalnych i zastępować je rozwiązaniami odnawialnymi, bazującymi na włóknach drzewnych. Poprzez inwestycję w rozwój proekologicznych barier opakowaniowych pomagamy naszym klientom oraz konsumentom działać w sposób bardziej przyjazny dla środowiska, a zarazem tworzymy nową wartość w kontekście założeń biogospodarki o obiegu zamkniętym. Komercjalizacja produktów wykonanych z włókien, posiadających właściwości barierowe i generujących niższy ślad węglowy, a zarazem lepiej sprawdzających się w systemach recyklingu, to niezwykle ważny obszar w kontekście rozwoju całej branży opakowań spożywczych” – mówi Hannu Kasurinen, Executive Vice President w dziale Stora Enso Packaging Materials.
Roczne zdolności zakładów Forshaga wynoszą ok. 120 tys. ton powłok barierowych, produkowanych na dwóch maszynach (liniach wytwórczych). Pracuje tu około 100 osób. Z początkiem roku zakład Forshaga stał się centrum kompetencyjnym w ramach działu Packaging Materials. Jego zadaniem jest tworzenie i rozwój nowych, proekologicznych technologii i produktów barierowych.

 

 

------------ koniec informacji -----------

 

Dodatkowe informacje na temat produktów Stora Enso:
Stora Enso Polska Sp. z o.o.
ul. Grzybowska 87
00-844 Warszawa
Tel. 0-22 378 85 55
Fax 0-22 378 85 54
E-mail: Ewa.Kubicka@storaenso.com
http://www.storaenso.com

Poligraficzna Agencja Informacyjna
Slawek.Sokolowski@pai.info.pl, + 48 694 473 651
Magda.Dudanowicz@pai.info.pl, + 48 694 473 650
http://www.pai.info.pl
Copyright ©2004-2020 by Printnet s.c. :: Made by WebFabrika