English version
Witamy w poniedziałek, 1.03.2021 o
PAI - Poligraficzna Agencja Informacyjna 
 

W zakładach Stora Enso w Oulu rusza produkcja kartonów opakowaniowych na bazie tektury typu kraft
 
Warszawa, 22.02.2021
Stora Enso poinformowała o zakończeniu procesu przekształcania papierni w Oulu w zakład specjalizujący się w produkcji kartonów opakowaniowych. Działająca w ramach fabryki celulozownia rozpoczęła działalność w połowie stycznia br. Dotychczasowa maszyna papiernicza, przystosowana do produkcji tektury, jest obecnie na etapie rozruchu, który potrwa przez cały pierwszy kwartał br. Projekt konwersji zakładu w Oulu rozpoczął się w maju 2019 roku i został zrealizowany kosztem 350 mln euro. Stora Enso zakłada, że zmodyfikowana maszyna osiągnie pełne moce produkcyjne przed końcem br.

Fot.: Stora Enso

Nowa linia, wytwarzająca tekturę opakowaniową typu kraft, ma obsłużyć klientów z całego świata, którzy – w kontekście wymagających zastosowań finalnych – oczekują rozwiązań opakowaniowych cechujących się wysoką wytrzymałością, czystością i atrakcyjnością wizualną. Wytwarzana tu tektura – AvantForte – składa się z trzech warstw włókien, co – jak podkreśla Stora Enso – czyni ją najmocniejszą tekturą z jej portfolio. Może ona posłużyć do produkcji opakowań na różnego rodzaju wyroby i przetwory spożywcze (m.in. żywność świeżą, o wysokiej zawartości tłuszczu, jak też wilgoci), ale dedykowana jest też segmentowi e-commerce.
„Zakończenie prac związanych z modyfikacją zakładów w Oulu to ważny krok w procesie naszej transformacji, będący odpowiedzią na rosnący w skali globalnej popyt na proekologiczne materiały opakowaniowe, zgodne z założeniami gospodarki o obiegu zamkniętym” – mówi Annica Bresky, prezes i CEO koncernu Stora Enso.
„W zakładach w Oulu znajdzie zastosowanie najwyższej klasy technologia, co pozwoli na produkcję wytrzymałej, wydajnej pod względem materiałowym, wysokiej jakości tektury typu kraft. Dzięki temu będziemy mogli zaoferować ją klientom z segmentu produktów premium, które cechuje wysoki potencjał wzrostu. Wśród finalnych zastosowań można wymienić m.in. opakowania wykorzystywane w e-handlu oraz mające kontakt z żywnością” – uzupełnia Hannu Kasurinen, wiceprezes w dziale Packaging Materials.

Projekt konwersji zakładał, że jedna z dwóch pracujących w Oulu maszyn papierniczych zostanie przystosowana do produkcji kartonów opakowaniowych. Modyfikacji uległy także celulozownia i linia do suszenia, które obecnie umożliwiają wyprodukowanie 530 tys. ton niebielonej celulozy brązowej, z czego 150 tys. jest sprzedawane klientom zewnętrznym. Potencjał wytwórczy nowej, wysokiej klasy maszyny do tektury kraft, wynosi 450 tys. ton rocznie. Stora Enso zakłada, że po zakończeniu fazy rozruchu i osiągnięciu pełnych mocy przerobowych zakłady w Oulu będą generować roczne przychody ze sprzedaży rzędu 300 mln euro, zwiększając o tę kwotę wynik finansowy działu Packaging Materials.

Przekształcenie fabryki pozwala też na zwiększenie możliwości tej jednostki biznesowej Stora Enso w zakresie cięcia materiałów na arkusze. Pracujące bowiem wcześniej w fińskich zakładach krajarki trafiły do Lumipaper – należącego do Stora Enso zakładu zlokalizowanego w Antwerpii (Belgia), który przechodzi proces analogicznej konwersji w obszarze cięcia materiałów na arkusze; wcześniej obsługiwał głównie produkowane przez Stora Enso papiery, obecnie będzie specjalizował się w konfekcjonowaniu podłoży kartonowych, obsługując głównie klientów z Europy kontynentalnej.

Po zakończeniu rozruchu pierwszej ze zmodyfikowanych maszyn opakowaniowych, fabryka w Oulu będzie miała możliwość dokonania podobnej konwersji także drugiej z maszyn, do niedawna wykorzystywanej do produkcji papieru. Ruch taki, zdaniem kierownictwa Stora Enso, dodatkowo poprawiłby konkurencyjność fińskich zakładów za sprawą większej dostępności celulozy oraz dalszej redukcji kosztów stałych i zmiennych (m.in. dzięki większemu wykorzystaniu przyzakładowego portu morskiego).

Obecnie fabryka w Oulu zatrudnia ok. 400 osób, w tym pracowników zaplecza technicznego i działu logistyki.

 

 

------------ koniec informacji -----------

 

Dodatkowe informacje na temat produktów Stora Enso:
Stora Enso Polska Sp. z o.o.
ul. Grzybowska 87
00-844 Warszawa
Tel. 0-22 378 85 55
Fax 0-22 378 85 54
E-mail: Ewa.Kubicka@storaenso.com
http://www.storaenso.com

Poligraficzna Agencja Informacyjna
Slawek.Sokolowski@pai.info.pl, + 48 694 473 651
Magda.Dudanowicz@pai.info.pl, + 48 694 473 650
http://www.pai.info.pl
Copyright ©2004-2021 by Printnet s.c. :: Made by WebFabrika