English version
Witamy w niedzielę, 18.04.2021 o
PAI - Poligraficzna Agencja Informacyjna 
 

Drukarnia Solidbox: innowacyjne systemy POS i wysoko uszlachetnione opakowania kartonowe z maszyną Rapida 164-5+L ALV2 firmy Koenig & Bauer
 
Warszawa, 29.03.2021
Drukarnia opakowań Solidbox z Wieprza k. Andrychowa to przykład firmy poligraficznej, która nawet w niesprzyjającej sytuacji rynkowej spowodowanej pandemią osiągnęła na przestrzeni ostatniego roku znaczące sukcesy rynkowe. Obsługując głównie klientów z branży spożywczej w zakresie systemów POS i opakowań kartonowych, znacząco zwiększyła wolumen zamówień, co przełożyło się na wzrost zatrudnienia o niemal 100%.

Przy nowej maszynie Rapida 164 stoją od lewej: Jan Korenc - prezes Koenig & Bauer (CEE), Dariusz Gołba i Adam Gołba - współwłaściciele drukarni Solidbox oraz Adam Ślażyński - regionalny szef sprzedaży Koenig & Bauer (CEE). Fot.: Koenig & Bauer (CEE)

W połowie 2020 roku drukarnia Solidbox przeniosła się do nowej siedziby w Wieprzu k. Andrychowa. Fot.: Solidbox

Wielkoformatowa Rapida 164 to kolejne rozwiązanie marki Koenig & Bauer zakupione przez firmę Solidbox. Fot.: Koenig & Bauer (CEE)

Od opakowań litych do pełnokolorowych, uszlachetnionych systemów POS
Początki firmy sięgają 1991 roku, kiedy to jej obecny współwłaściciel – Adam Gołba założył firmę zajmującą się produkcją opakowań, najpierw szarych, zaś z czasem – zadrukowywanych na jednej z pierwszych w Małopolsce maszyn w formacie B0. Była nią pochodząca z drugiej ręki Planeta, która – jak się okazało po latach – była pierwszym z kilku rozwiązań marki Koenig & Bauer w tej firmie. Kolejne lata przyniosły zmiany własnościowe, ale też wydarzenie tragiczne w historii drukarni – w roku 2005 powódź zniszczyła ją niemal doszczętnie, a także znajdujący się w niej sprzęt. „Niebawem jednak udało nam się stanąć na nogi – mówi Dariusz Gołba (syn założyciela), który w roku 2007 dołączył do ojca i dziś wspólnie z nim prowadzi rodzinną firmę. – Przenieśliśmy się do nowej lokalizacji, w Andrychowie. Rozbudowaliśmy halę, w drukarni pojawiły się nowe urządzenia, w tym kolejna – także używana Planeta w formacie B0, którą w 2013 roku zastąpiliśmy modelem Rapida 142. Zresztą rok 2013 był dla nas przełomowy: firma przeszła rebranding, a naszym głównym obszarem zainteresowania – obok opakowań kaszerowanych – stały się systemy POS, głównie stendy, displeje i ekspozytory. Stanowią one podstawę naszego asortymentu do dzisiaj. To właśnie zlecenia z segmentu POS realizowane zarówno dla odbiorców bezpośrednich (głównie z branży spożywczej) jak i dla agencji reklamowych, decydują o naszym potencjale i są motorem napędowym wzrostów”.
Dynamiczny rozwój firmy spowodował potrzebę budowy nowej, większej hali wraz z rozbudowanym zapleczem socjalnym. W krótkim czasie zakupiono działki w Wieprzu k. Andrychowa. Wybudowano tam nowoczesne obiekty i zainstalowano całą infrastrukturę potrzebną do produkcji opakowań. Firma przeniosła produkcję do nowej siedziby w połowie 2020 roku.  

Maszyna Rapida 164 częścią innowacyjnego projektu
Z uwagi na rosnącą liczbę zamówień właściciele drukarni Solidbox już przed kilkoma  laty rozważali zakup nowej maszyny drukującej w formacie B0+. Poza maszyną drukującą potrzebne też były nowe urządzenia do sztancowania, kaszerowania, składarko-sklejarka i system CTP. „Zakup nowych maszyn stwarzał większe możliwości rozwoju – mówi Dariusz Gołba. – Uzyskaliśmy patent na nowy, innowacyjny system kaszerowania opakowań. Patent ten uzyskał akceptację PARP i otrzymaliśmy dotację. Środki z niej pozyskane pozwoliły na zakup w  
2020 roku wszystkich nowych maszyn potrzebnych do produkcji w formacie B0+. Stanowiły one część projektu unijnego (o sygnaturze POIR.03.02.01-12-0003/19-00), związanego z wdrożeniem innowacyjnego procesu technologicznego polegającego na zastosowaniu nowego sposobu produkcji opakowań i materiałów POS”.  
„Inwestycje w kompleksowy park maszynowy są naturalnym następstwem naszego rozwoju i oczekiwań rosnącej grupy klientów względem wyższej wydajności i coraz krótszych terminów dostaw – kontynuuje Dariusz Gołba. – Jeżeli chodzi o drugi z wymienionych czynników to możemy się tu pochwalić bardzo dużą elastycznością. Na zapytania klientów reagujemy szybko dostarczając prototyp produktu w bardzo krótkim czasie. Tę sprawność działania bardzo sobie cenią nasi stali zleceniodawcy, którzy polecają nas kolejnym. Ten swoisty „marketing szeptany” jest dla nas jednym ze źródeł pozyskiwania klientów”.
Z uwagi na realizację nowego projektu unijnego, którego celem było rozszerzenie oferty Solidbox o innowacyjne rozwiązania technologiczne, rozpisany został przetarg m.in. na nową maszynę w formacie B0+, uwzględniającą szereg parametrów koniecznych dla powodzenia całego przedsięwzięcia. Jak podkreśla Adam Gołba, jednym z kluczowych był większy format niż ten oferowany przez model Rapida 142, dotychczas wykorzystywany przez drukarnię: „Zależało nam na możliwości wykonywania stendów czy displejów z jednego arkusza, bez konieczności ich klejenia – co w wielu wypadkach dotychczas było normą. Wiele projektów jakie realizujemy, wymaga formatu 1600 x 1200 mm, więc maszyna B0+ (gdzie maksymalny format arkusza to 1640 x 1205 mm) stała się koniecznością dla sprawnego ich wykonania. Zależało nam również na wyższej prędkości maszyny oraz jej wyposażeniu w różne opcje automatyzujące pracę. Oceniamy, że dzięki nowym inwestycjom nasza wydajność wzrosła o ok. 50-60%”.

Koenig & Bauer po raz czwarty
Warunki przetargowe w największym stopniu spełniła oferta złożona przez Koenig & Bauer (CEE), uwzględniająca model Rapida 164-5+L ALV2. Maszyna jest dostosowana do zadrukowywania podłoży kartonowych o grubości maksymalnej 1,2 mm i uszlachetniania ich lakierem UV. W skład jej wyposażenia wchodzą m.in.: system bez marki bocznej SIS, w pełni zautomatyzowany system zmiany form drukowych, system SRW do mycia wałków podczas drukowania oraz energooszczędne systemy suszenia VariDryBlue. O jakość i sprawność produkcji dba rozbudowana technika kontrolno-pomiarowa w postaci systemów Ergotronic ColorControl i Qualitronic CC z protokołowaniem QualityPass i inspekcją arkuszy. Dariusz Gołba podkreśla, że inwestycja w nowy model oznacza dla drukarni przeskok nie tylko pod względem obsługiwanego formatu, ale też wspomnianych rozwiązań software’owych: „Siłą rzeczy potrzebowaliśmy nieco czasu, by poznać wszystkie nowe funkcje, ale tu bardzo pomocni byli technicy serwisowi ze strony dostawcy. Zresztą na przestrzeni minionych lat bardzo pozytywnie oceniamy współpracę z regionalnym oddziałem tej firmy, z którym mamy kontakt od 2013 roku. Tym bardziej cieszymy się, że to właśnie jej oferta zwyciężyła w rozpisanym przez nas przetargu”.
Adam Ślażyński, regionalny szef sprzedaży Koenig & Bauer (CEE), dodaje: „Wielkoformatowa Rapida 164 to już nasze kolejne rozwiązanie, zakupione przez firmę Solidbox. Cieszymy się, że udało nam się spełnić wszystkie warunki przetargu i że nasze rozwiązanie stało się częścią bardzo interesującego, innowacyjnego projektu realizowanego przez ten zakład poligraficzny”.
Dariusz Gołba przyznaje, że zwiększony potencjał produkcyjny Solidbox to z jednej strony – sprawniejsza i stabilniejsza obsługa dotychczasowych klientów, z drugiej zaś – konieczność poszukiwania nowych zleceń, które pomogą „nakarmić” nowoczesny park sprzętowy firmy: „M.in. za sprawą maszyny Rapida 164 mamy się czym pochwalić podczas rozmów biznesowych. Poza nowoczesnymi urządzeniami stale pracujemy też nad nowymi projektami i innowacyjnymi rozwiązaniami w obszarze POS”. Jednym z nich był np. kartonowy model samochodu, odzwierciedlający oryginał w skali niemal 1:1 (film dokumentujący ten projekt, jak też inne, realizowane z udziałem maszyny Rapida 164 można obejrzeć na kanale firmy Solidbox w serwisie YouTube https://www.youtube.com/channel/UC5Bra0VM-bN3e0X1yRsdmqw). „To tylko przykład naszych możliwości, którymi staramy się inspirować klientów – zarówno bezpośrednich jak i współpracujące z nami agencje reklamowe. Zapraszamy zatem do kontaktu i do zapoznania się z naszą ofertą, także za pośrednictwem nowej strony internetowej http://www.solidbox.pl” – podsumowuje Dariusz Gołba.

 

 

------------ koniec informacji -----------

 

Dodatkowe informacje:
Paweł Krasowski, Koenig & Bauer (CEE) Sp. z o.o.
ul. Puławska 456, 02-884 Warszawa
Tel. 0-22 842 92 05
Fax 0-22 651 92 34
Kom. 668 872 692
E-mail: pawel.krasowski@koenig-bauer.com
https://pl.koenig-bauer.com/pl/

Poligraficzna Agencja Informacyjna
Slawek.Sokolowski@pai.info.pl, + 48 694 473 651
Magda.Dudanowicz@pai.info.pl, + 48 694 473 650
http://www.pai.info.pl
Copyright ©2004-2021 by Printnet s.c. :: Made by WebFabrika