English version
Witamy w czwartek, 7.07.2022 o
PAI - Poligraficzna Agencja Informacyjna 
 

Dzień Otwarty dla polskich drukarń opakowaniowych w firmie Koenig & Bauer
 
Warszawa, 09.11.2021
Rozwiązania dedykowane produkcji opakowań kartonowych w technice offsetowej to ważna część portfolio firmy Koenig & Bauer. Poza maszynami drukującymi, stanowiącymi „biznesowe DNA” tego producenta, uwzględnia ono także urządzenia do postpressu – składarko-sklejarki oraz urządzenia do sztancowania (rotacyjnego i płaskiego). Pełny cykl technologiczny, uwzględniający wybrane ww. rozwiązań (w tym nową pełnoformatową maszynę Rapida 106X), jak też kompleksowa oferta Koenig & Bauer skierowana do segmentu opakowań, były tematem Dnia Otwartego dla polskich klientów, zorganizowanego 27 października br. w siedzibie firmy w Radebeul. W wydarzeniu wzięło udział ok. 50 przedstawicieli zakładów poligraficznych z naszego kraju, specjalizujących się w produkcji i przetwórstwie opakowań kartonowych. Poza częścią merytoryczną, organizatorzy zadbali też o dodatkowe atrakcje, m.in. zwiedzanie lokalnej winnicy, połączone z uroczystą kolacją.

Jan Korenc - prezes zarządu Koenig & Bauer (CEE) podczas prezentacji.

Jedną z "gwiazd" spotkania była nowa pełnoformatowa maszyna offsetowa - Rapida 106X.

Do dyspozycji gości były m.in. wydruki wykonane w nowej maszynie Rapida 106X.

Wśród prezentowanych rozwiązań z zakresu postpress znalazła się składarko-sklejarka Allpro 110.

„Cieszymy się, że po dłuższej przerwie mogliśmy ponownie gościć naszych polskich klientów w Radebeul i zaprezentować im ofertę Koenig & Bauer dedykowaną produkcji opakowań kartonowych – mówi Jan Korenc, prezes Koenig & Bauer (CEE). – Nasze portfolio dla tego segmentu jest systematycznie wzbogacane, dzięki czemu możemy zaproponować pełne rozwiązania, uwzględniające drukowanie, sztancowanie, a także formowanie i sklejanie gotowych opakowań. Największy nacisk - zarówno podczas części panelowej spotkania, jak też w trakcie prezentacji zorganizowanej w naszym Centrum Technologicznym - położyliśmy z jednej strony na kompleksowość oferty Koenig & Bauer, z drugiej – na zaawansowanie technologiczne naszych rozwiązań zwiększające automatyzację, cyfryzację i autonomię procesu produkcji”.

Cyfrowy przepływ prac, automatyzacja produkcji, druk autonomiczny
„Niezależnie od zaawansowania technologicznego samych maszyn drukujących i introligatorskich, na sprawną i wydajną produkcję opakowań w coraz większym stopniu wpływ mają implementowane w drukarniach rozwiązania automatyzujące produkcję. Umożliwiają one cyfrowy przepływ prac, zapewniają autonomię druku i pozwalają wyeliminować czynnik manualny z całego procesu” – dodaje Paweł Krasowski, Product Manager w firmie Koenig & Bauer (CEE).
Właśnie temu zagadnieniu poświęcona była jedna z prezentacji przygotowanych z myślą o klientach z Polski. Jej autor – Sacha Fischer, skupił się na poszczególnych elementach workflow w drukarni opakowaniowej (systemach MIS, MES oraz procesie produkcji), jak też na pełnej automatyzacji procesu wytwórczego, uwzględniającej m.in. logistykę materiałową.

Workflow opakowaniowy w praktyce
Z praktyczną stroną kompleksowej produkcji opakowań, bazującej na rozwiązaniach Koenig & Bauer, klienci z Polski zapoznali się podczas specjalnej prezentacji zorganizowanej w Centrum Technologicznym firmy, działającym w ramach zakładów w Radebeul. Pokazane tu zostały, tworzące pełną linię technologiczną: nowa, pełnoformatowa maszyna Rapida 106X, sztanca rotacyjna CutPRO X 106 oraz składarko-sklejarka Allpro 110. Realizowane były w nich trzy rodzaje opakowań w różnych nakładach, uwzględniające podłoża o gramaturze 245 i 315 g/m2, zróżnicowaną kolorystykę (4 i 5 kolorów w technologii UV) i dwa typy lakierów (dyspersyjny oraz matowy drip-off). Uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z całym cyklem wytwórczym, do ich dyspozycji były także wszystkie wykonane tego dnia prace.

Bogate portfolio Koenig & Bauer dla świata opakowań
Pokaz linii technologicznej poprzedziła sesja panelowa, podczas której Sven Strzelczyk – dyrektor handlowy Koenig & Bauer zaprezentował obecną sytuację w grupie i jej portfolio, ze szczególnym uwzględnieniem rozwiązań opakowaniowych. Te ostatnie omówił Sacha Fischer, koncentrując się na nowej serii maszyn drukujących – Rapida 106X. Zaprezentował również urządzenia z obszaru introligatorni, o które sukcesywnie rozbudowywana jest oferta firmy. Obecnie trzon jej działu postpress stanowią składarko-sklejarki Koenig & Bauer Duran, sztance płaskie Koenig & Bauer Iberica oraz sztance rotacyjne RDC, bazujące na platformie maszyn arkuszowych Rapida. Niemiecki producent wprowadza też do swojej oferty rozwiązania bazujące na technologii cyfrowej, jak też dedykowane drukowaniu i obróbce tektury falistej (seria CorruFamily).  

Sukcesy sprzedażowe w regionie CEE
Jan Korenc przedstawił bieżące informacje o kierowanym przez siebie oddziale, który zasięgiem obejmuje Polskę, Czechy i Słowację. Podkreślił fakt, że firma posiada pozycję lidera na rynku maszyn drukujących, dedykowanych produkcji opakowaniowej, a potwierdzeniem jej sukcesów sprzedażowych są m.in. nagrody dla „Przedstawicielstwa roku”, przyznawane przez niemiecką centralę w latach 2014, 2017 i 2020. Obecnie w obsługiwanym przez tę filię regionie działa ponad 600 maszyn drukujących Koenig & Bauer, co – jak podkreślał Jan Korenc – przekłada się na ok. 40-procentowy łączny udział w rynku offsetu arkuszowego w Polsce, Czechach i na Słowacji. Firma notuje też wzrosty w obszarze postpressu, głównie za sprawą rozwiązań dedykowanych produkcji opakowaniowej, jakie pojawiły się w jej ofercie m.in. po przejęciu większościowych udziałów w firmach Duran Machinery (produkującej składarko-sklejarki) i Iberica (wytwarzającej sztance płaskie).

Serwis jednym z kluczowych elementów oferty Koenig & Bauer
Jan Korenc wskazał też na bardzo istotną – w kontekście maszyn drukujących i introligatorskich – kwestię obsługi posprzedażowej, w tym serwisowej. „Obecnie w naszych centrach serwisowych w Warszawie, Krakowie, Pile oraz Pradze i Bratysławie pracuje 30 wysoko wykwalifikowanych techników – mechaników, elektryków i instruktorów druku. Poza grupą specjalistów mamy do zaoferowania naszym klientom liczne rozwiązania w zakresie wsparcia techniczno-serwisowego: całodobową infolinię i zdalną diagnostykę, systemy Press Call i Visual Support oraz różne działania prewencyjne, realizowane w ramach umów serwisowych, stanowiących integralną część kontraktu na dostawę sprzętu. Ze zwrotnych informacji od klientów wiemy, że są one niezwykle doceniane i stanowią istotny argument za podjęciem współpracy z Koenig & Bauer”.

 

 

------------ koniec informacji -----------

 

Dodatkowe informacje:
Paweł Krasowski, Koenig & Bauer (CEE) Sp. z o.o.
ul. Puławska 456, 02-884 Warszawa
Tel. 0-22 842 92 05
Fax 0-22 651 92 34
Kom. 668 872 692
E-mail: pawel.krasowski@koenig-bauer.com
https://pl.koenig-bauer.com/pl/

Poligraficzna Agencja Informacyjna
Slawek.Sokolowski@pai.info.pl, + 48 694 473 651
Magda.Dudanowicz@pai.info.pl, + 48 694 473 650
http://www.pai.info.pl
Copyright ©2004-2022 by Printnet s.c. :: Made by WebFabrika