English version
Witamy w niedzielę, 4.12.2022 o
PAI - Poligraficzna Agencja Informacyjna 
 

Przedstawiciele polskich drukarń akcydensowych z wizytą w firmie Koenig & Bauer
 
Warszawa, 26.11.2021
19 listopada br. firma Koenig & Bauer zorganizowała w swojej siedzibie w Radebeul kolejny w tym roku Dzień Otwarty dla drukarń z Polski, tym reprezentujących segment akcydensowy. Główną atrakcją spotkania, na które złożyły się część konferencyjna i pokazy w Centrum Technologicznym, była pełnoformatowa maszyna arkuszowa – Rapida 106X i realizowana z jej udziałem produkcja autonomiczna. Poza nią, w centrum uwagi znalazły się rozwiązania oferowane przez Koenig & Bauer, umożliwiające kompleksowe zarządzanie zakładem poligraficznym.

Jan Korenc - prezes zarządu Koenig & Bauer (CEE).

Paweł Krasowski i Dirk Winkler podczas prezentacji maszyny Rapida 106X.

Prezentacje w Commercial Competence Center uwzględniały pełny workflow produkcji akcydensowej.

Maszyna Rapida 106X wzbudziła bardzo duże zainteresowanie gości z Polski.

Przybyłych do Radebeul klientów powitał Jan Korenc – prezes zarządu Koenig & Bauer (CEE), który zaprezentował stale rozszerzane portfolio firmy, ze szczególnym uwzględnieniem rozwiązań dedykowanych produkcji akcydensowej – zarówno sprzętowych jak i software’owych. Podkreślił także znaczącą rolę kierowanego przez siebie oddziału, który w ostatnich latach trzykrotnie otrzymywał nagrodę dla „Przedstawicielstwa Roku”, przyznawaną przez centralę Koenig & Bauer Group. „Cieszy nas fakt, że poza wysokiej klasy maszynami drukującymi i urządzeniami do postpressu, które sukcesywnie rozszerzają portfolio Koenig & Bauer, polskie drukarnie w coraz większym stopniu zainteresowane są także rozwiązaniami software’owymi, które zwiększają poziom automatyzacji, usprawniają produkcję i pozwalają na wdrożenie idei druku autonomicznego. Właśnie tego rodzaju kompleksowy proces przygotowaliśmy z myślą o Państwa wizycie”.

Rapida 106X – nowy „okręt flagowy” w portfolio Koenig & Bauer
Głównym „magnesem”, jaki przyciągnął do Radebeul przedstawicieli polskich drukarń akcydensowych, była nowa w ofercie firmy, pełnoformatowa maszyna arkuszowa Rapida 106X. Poświęconą jej prezentację poprowadzili wspólnie: Dirk Winkler i Alexander Stern z centrum szkoleniowego Koenig & Bauer oraz Paweł Krasowski – Product Manager w firmie Koenig & Bauer (CEE), będący jednocześnie koordynatorem całego wydarzenia. Jak podkreślali prelegenci, Rapida 106X miała być w zamyśle jej projektantów najbardziej wydajną maszyną arkuszową na rynku, oferującą pionierskie rozwiązania w zakresie cyfryzacji. Wskazywali przy tym na jej wszechstronność w kontekście realizowanego w niej asortymentu: jest ona w równym stopniu dedykowana produkcji akcydensowej, jak też opakowaniowej czy etykietowej. „Bez względu na segment branży poligraficznej, w jakim działa drukarnia, nowa Rapida 106X oferuje wiele korzyści w obszarze oszczędności i wydajności. Na szczególną uwagę zasługują wprowadzone w niej innowacyjne rozwiązania software’owe, zarówno w obszarze kontroli i pomiarów druku, jak też umożliwiające wdrożenie produkcji autonomicznej” – mówił Paweł Krasowski.

Prezentacja druku autonomicznego w Commercial Competence Center
Z pracą nowej Rapidy 106X, wyposażonej w osiem zespołów drukujących i system odwracania arkusza, goście z Polski zapoznali się podczas wizyty w jednym z kilku centrów szkoleniowych, jakie firma Koenig & Bauer stworzyła w Radebeul w tym roku. Każde z nich jest dedykowane konkretnemu segmentowi rynkowemu – w ośrodku poświęconym produkcji akcydensowej zainstalowane zostały dwie maszyny – wspomniana Rapida 106X oraz półformatowa Rapida 76-5+L. Obie zostały „wpięte” w kompleksowy workflow produkcji komercyjnej, uwzględniający – poza procesem drukowania – także elementy związane z zarządzaniem zleceniem (w systemie MIS), jego przygotowaniem na etapie prepress, a także dalszą obróbką i logistyką.
„Z rozmów przeprowadzonych podczas spotkania wynika, że nasi goście byli pod bardzo dużym wrażeniem automatyzacji i wszechstronności oferowanej przez maszynę Rapida 106X – mówi Paweł Krasowski. – Wydrukowaliśmy w niej kilka prac, więc była to również okazja do zaprezentowania błyskawicznego przezbrojenia maszyny i przygotowania jej do kolejnych zleceń z zastosowaniem systemów DriveTronic SPC i CleanTronic. Za równie spektakularne uznano autonomiczne, praktycznie bezobsługowe działanie maszyny i całego workflow akcydensowego”.

Cyfrowy workflow w produkcji akcydensowej
Druga część spotkania dotyczyła kompleksowego workflow w produkcji akcydensowej, uwzględniającego zarządzanie procesem wytwórczym drukarni komercyjnej. „W kontekście sterowania maszyną Rapida 106X, wymiany informacji z systemem MIS, a także pozyskiwania na bieżąco danych o procesie drukowania, kluczowym elementem jest tu system LogoTronic czyli „serce” całego workflow – mówi Paweł Krasowski. – Z kolei za autonomię druku odpowiada moduł ErgoTronic AutoRun, którym sterowanie odbywa się z poziomu intuicyjnej konsoli dotykowej. Prezentacja uwzględniała także inne rozwiązania, w tym software’owe, usprawniające pracę samej maszyny jak też ułatwiające obsługę jej operatorom. Wśród tych ostatnich znalazły się m.in. aplikacje umożliwiające zdalne śledzenie i nadzór nad procesem drukowania, w tym dedykowana produkcji arkuszowej RapidaApp”.
Inne zagadnienia poruszone podczas tej części konferencji to: zautomatyzowana logistyka surowca i płyt drukowych; zarządzanie zapasami i kontrola stanu materiałów eksploatacyjnych; redukcja odpadów produkcyjnych; rozwiązania kontrolno-pomiarowe z serii ErgoTronic i QualiTronic.

Serwis i przeglądy prewencyjne
Na zakończenie prowadzący opowiedzieli o rozwiązaniach oferowanych przez Koenig & Bauer w zakresie szeroko rozumianej obsługi posprzedażowej. W tym miejscu wspomniano o aplikacji ErgoTronic App, wspierającej użytkowników maszyn Rapida w obszarze właściwej konserwacji maszyny i utrzymaniu jej w ruchu i oferującej szereg funkcji raportowania o stanie urządzenia. Jak podkreślali prelegenci, w ramach kontraktów serwisowych stanowiących integralną część współpracy z firmą, jej klienci uzyskują dostęp do całodobowego wsparcia techniczno-serwisowego (Hotline), zapewnianego przez centralę Koenig & Bauer w Radebeul oraz do zdalnej diagnostyki (Press Call/Visual Support) użytkowanych maszyn.
„Kwestia ta jest niezwykle istotna przy podejmowaniu współpracy z każdym dostawcą sprzętu. Cieszymy się, że nasi klienci to doceniają, niejednokrotnie decydując się na wdrożenie kolejnych maszyn z serii Rapida. Dla nas to powód do dumy, ale też bardzo duże zobowiązanie. Mamy nadzieję, że – w ślad za jesiennymi Dniami Otwartymi dla drukarń z Polski – baza maszyn Koenig & Bauer pracujących w tym kraju znacząco się zwiększy” – podsumowuje Jan Korenc.

 

 

 

------------ koniec informacji -----------

 

Dodatkowe informacje:
Paweł Krasowski, Koenig & Bauer (CEE) Sp. z o.o.
ul. Puławska 456, 02-884 Warszawa
Tel. 0-22 842 92 05
Fax 0-22 651 92 34
Kom. 668 872 692
E-mail: pawel.krasowski@koenig-bauer.com
https://pl.koenig-bauer.com/pl/

Poligraficzna Agencja Informacyjna
Slawek.Sokolowski@pai.info.pl, + 48 694 473 651
Magda.Dudanowicz@pai.info.pl, + 48 694 473 650
http://www.pai.info.pl
Copyright ©2004-2022 by Printnet s.c. :: Made by WebFabrika