English version
Witamy w niedzielę, 24.09.2023 o
PAI - Poligraficzna Agencja Informacyjna 
 

Koskisen i Stora Enso wprowadzają na rynek nową, bazującą na biosurowcach sklejkę meblarską
 
Warszawa, 15.09.2022
Koskisen to fińska firma działająca w branży drzewnej, specjalizująca się w produkcji drewna tartacznego i rozwiązań panelowych, takich jak sklejka brzozowa, fragmenty mebli oraz elementy budowlane wykonane z płyty wiórowej. Od pewnego czasu firma stosuje w swojej produkcji NeoLigno – stworzone przez Stora Enso biospoiwo, które zastąpiło tu bazujące na surowcach kopalnych żywice, wykorzystywane przy wytwarzaniu płyt meblowych. Zarówno surowiec stosowany do produkcji płyt, jak też spoiwo są wytwarzane z drewna, pochodzącego z własnych zasobów obu przedsiębiorstw. Oznacza to, że wszystkie surowce wykorzystywane przy wytwarzaniu Zero Furniture Board są pochodzenia biologicznego.

Fot.: Stora Enso

„Nasi eksperci ściśle współpracowali ze Stora Enso przy opracowywaniu tego zupełnie nowego, bazującego na biosurowcach rozwiązania. Koskisen wciąż poszukuje nowych możliwości optymalizowania ilości emitowanego do atmosfery dwutlenku węgla. Jednym z największych jego źródeł w produkcji panelu są stosowane w nim spoiwa, z reguły pochodzenia kopalnego. Współpraca ze Stora Enso otworzyła przed nami unikalne możliwości w zminimalizowaniu tej kwestii. Bazujące na ligninie spoiwo NeoLigno sprawia, że produkowane przez nas płyty meblowe pod nazwą Zero Particle Board w pełni bazują na biosurowcach. Jest to świetna okazja, by zaproponować rynkowi coś zupełnie nowego. Zero Particle Board to znakomity przykład wdrożenia produktu zgodnego z zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ). W naszym przypadku podstawowy surowiec stosowany do produkcji płyt panelowych, tj. ścinki drewna, pochodzi z naszych własnych zasobów. Podobnie Stora Enso pozyskuje ligninę z należącego do niej zakładu Sunila, gdzie jest ona wyodrębniana podczas wytwarzania celulozy. Łącząc te dwa składniki w całość, możemy zaproponować naszym klientom coś nowego, a zarazem wartościowego. Trudniej sobie wyobrazić bardziej wyraziste przesłanie do naszych klientów, a także ich klientów, niż zaoferowanie rozwiązania, które ma mniejszy wpływ na środowisko naturalne i w pełni bazuje na biosurowcach” – mówi Jukka Pahta, CEO firmy Koskisen.

„Nasza współpraca ze Stora Enso trwa już dwa lata, więc prace związane z optymalizacją produkcji Zero Particle Board w naszych zakładach w Järvelä w Finlandii mają się ku końcowi. Naszym celem jest wprowadzenie dostępnego komercyjnie produktu i jego pierwsze dostawy do klientów już jesienią tego roku. Kolejnym planowanym krokiem, w ślad za wdrożeniem nowej płyty meblowej u naszych klientów, jest szersze zastosowanie NeoLigno w produkowanych przez nas sklejkach. Z niecierpliwością czekamy na możliwość rozbudowania naszej oferty o kolejne proekologiczne bioprodukty” – dodaje.

„Konsumenci są niezwykle świadomi pod względem ekologicznym, zdają sobie także sprawę z wpływu jakości powietrza, znajdującego się w pomieszczeniach na ich zdrowie. NeoLigno to unikalny składnik mebli, stanowiących elementy wyposażenia, będący bezpiecznym, niezawodnym, a zarazem proekologicznym rozwiązaniem. Za sprawą Zero Particle Board możemy sprostać wymaganiom naszych klientów względem oczekiwanej przez nich jakości powietrza, jak też niskiego poziomu emisji CO2 do atmosfery. Klej przez całe dekady stosowany w panelach drewnianych był z założenia nieodnawialny. Zastąpienie go biosurowcami było bardzo kosztowne i trudne. Całymi latami badaliśmy w naszej firmie różne opcje z tym związane. Obecnie możemy wreszcie poczynić planowane od dawna, znaczące kroki do przodu – dzięki NeoLigno. Jest to najbardziej perspektywiczne spoiwo w kontekście sklejania z udziałem biosurowców, a zarazem pierwsze, jakie udało się zintegrować z naszymi produktami” – dodaje Eeemi Valjakka, Product Manager w firmie Koskisen.

Więcej na temat NeoLigno i jego zastosowania w produkcji realizowanej przez Koskisen można dowiedzieć się z zapisu wideo z webinarum, zorganizowanego przez tę firmę wspólnie ze Stora Enso. Materiał jest dostępny pod adresem https://info.storaenso.com/webinar-recording-neoligno-koskisen/

 

 

------------ koniec informacji -----------

 

Stora Enso Polska Sp. z o.o.
ul. Grzybowska 87
00-844 Warszawa
E-mail: Aleksandra.Kominek@storaenso.com
http://www.storaenso.com

Poligraficzna Agencja Informacyjna
Slawek.Sokolowski@pai.info.pl, + 48 694 473 651
Magda.Dudanowicz@pai.info.pl, + 48 694 473 650
http://www.pai.info.pl
Copyright ©2004-2023 by Printnet s.c. :: Made by WebFabrika