English version
Witamy w środę, 22.05.2024 o
PAI - Poligraficzna Agencja Informacyjna 
 

Sun Chemical podsumowuje udane dla firmy targi interpack 2023
 
Warszawa, 22.05.2023
Podczas targów interpack 2023, które odbywały się w maju w Düsseldorfie, firma Sun Chemical zaprezentowała szereg produktów ze swojej oferty, skierowanych na rynek opakowań: farb, atramentów, powłok, klejów do laminacji, pigmentów i innych materiałów eksploatacyjnych. Znalazła się w gronie prawie 3000 firm wystawców tego wydarzenia, odbywającego się po 6-letniej przerwie. Było ono więc szczególną okazją dla Sun Chemical do prezentacji rozwiązań, które mają pomóc właścicielom marek oraz ich odbiorcom w znalezieniu rozwiązań dla nowych obszarów biznesowych, a także istotnych w zakresie usprawnienia procesów produkcyjnych, będących też odpowiedzią na potrzeby rynku i oczekiwania klientów. Istotnym elementem prezentacji Sun Chemical podczas tego wydarzenia były także ekologiczne rozwiązania dedykowane produkcji zrównoważonych opakowań.

Prezentacje na stoisku Sun Chcemical obejmowały pięć różnych segmentów: opakowania giętkie, papierowe i z tektury falistej oraz etykiety i opakowania metalowe. Szczególny nacisk firma Sun Chemical, wspólnie z DIC Corporation (do której należy), położyła podczas tegorocznej edycji targów na ekologiczne wartości promowanych podczas wystawy rozwiązań. „Bardzo cieszy nas fakt, że nasza oferta spotkała się z tak pozytywnym przyjęciem odwiedzających tę imprezę gości – mówi Tomasz Dobrowolski, Business Director Liquid Inks w polskim oddziale Sun Chemical. – Targi odwiedziło ponad 140 tysięcy zwiedzających ze 155 krajów i ta frekwencja oraz różnorodność gości znalazły swoje odzwierciedlenie także na naszym stoisku. Ich zainteresowanie prezentowanymi przez Sun Chemical rozwiązaniami było bardzo duże, odbyliśmy wiele interesujących dyskusji, podjęliśmy szereg rozmów handlowych – wszystko to sprawia, że oceniamy to wydarzenie bardzo pozytywnie”.

„Oferta Sun Chemical dla rynku opakowaniowego jest bardzo szeroka – kontynuuje Tomasz Dobrowolski. - Innowacyjne rozwiązania w tym zakresie są obecnie dla klientów niezmiernie ważne. To one decydują o atrakcyjności opakowania, a co za tym idzie – często również o zakupie znajdującego się w nim produktu. Dlatego są tak bardzo poszukiwane przez dostawców, właścicieli marek i drukarnie. Istotne dla nich pozostają również aspekty związane z bezpieczeństwem opakowań. Bardzo duże znaczenie ma również obecnie w tym sektorze aspekt środowiskowy. Klienci poszukują rozwiązań proekologicznych, biodegradowalnych, zapewniających większy poziom bezpieczeństwa i przyjaznych dla środowiska. Wszystkie te trendy wyraźnie było widać podczas targów interpack. Co ważne, nasza firma - wytwarzająca farby, powłoki i lakiery - miała w tym kontekście wiele do zaproponowania. Nasze produkty mają stanowić wsparcie dla właścicieli marek w wyzwaniach, z jakimi się oni mierzą: koniecznością redukcji zużywanych surowców, obniżenia kosztów oraz ograniczenia śladu węglowego, przy zachowaniu najwyższej jakości opakowań”.

Zmiany na rynku opakowań z tworzyw sztucznych i monomateriałów
Z myślą o części rynku dotyczącej tworzyw sztucznych i monomateriałów, która zmaga się obecnie z dużymi zmianami, Sun Chemical zaprezentował podczas targów interpack m.in. SunBar Aerobloc – bezchlorową powłokę zabezpieczającą produkty przed dopływem tlenu. Połączenie jej z klejem ochronnym do laminowania Paslim może być - zdaniem producenta - atrakcyjną alternatywą dla żywic kopolimerowych alkoholu etylowinylowego (EVOH), umożliwiającą wydajniejszy recykling laminatów monomateriałowych.
Kolejną propozycją dla tego sektora były lakiery wierzchnie SunSys - odporne na wysokie temperatury, zwiększające wytrzymałość termiczną folii polietylenowych i zapewniające – zdaniem firmy – optymalną wydajność linii pakujących przy obróbce struktur monomateriałowych. Z kolei  Vistaclear – lakier uwzględniający w jednej warstwie wierzchniej zgrzewanie na gorąco i zapobieganie tworzeniu się mgiełki - otwiera dla tego sektora nowe możliwości w produkcji monomateriałowych wieczek PET i tacek opakowaniowych.
Firma zaprezentowała ponadto farby poliuretanowe SunStrato Duratort - wolne od PVC i nitrocelulozy rozwiązanie do druku fleksograficznego i rotograwiurowego – oraz zestaw materiałów bazowych do ich tworzenia; SunStrato Aqualam - serię wodnych farb do zadrukowywania folii w technice fleksograficznej, a następnie jej laminowania z udziałem innej folii bądź aluminium; niewymagające primera zmywalne, proekologiczne farby do zadrukowywania polietylenowych tulei shrink sleeve i etykiet wykonanych z cPET; przeznaczone na polietylenowe butelki, oraz termokurczliwe folie poliolefinowe farby solwentowe - SolvaWash oraz system SolarFlex CRL, bazujący na technice fleksograficznej UV.
Kolejna targowa propozycja to SunBeam Advance 5 - utrwalane wiązką elektronów (EB) farby offsetowe, lakiery i kryjące, białe farby fleksograficzne, zapewniające – zdaniem producenta – wysoką funkcjonalność i elastyczność zarówno w kontekście opakowań krytych laminatami monomateriałowymi jak i monowarstwowymi wykonanymi z poliolifenu. „Klienci doceniają wszystkie działania związane z dopasowywaniem naszych produktów do coraz bardziej restrykcyjnych przepisów w zakresie opakowań z tworzyw sztucznych – podkreśla Tomasz Dobrowolski. - Podczas targów interpack nasi goście z całego świata byli nimi zainteresowani; wielu z nich korzysta z oferowanych przez nas produktów na co dzień, z wieloma – którzy dopiero je poznają - rozpoczęliśmy rozmowy handlowe, dlatego jesteśmy przekonani, że sukces tej imprezy targowej będziemy odczuwać w najbliższej przyszłości”.

Bardziej naturalnie i bezpiecznie – propozycje Sun Chemical dla opakowań papierowych
Jak podkreśla Tomasz Dobrowolski, dużym zainteresowaniem odwiedzających stoisko Sun Chemical na targach interpack 2023 z sektora produkcji opakowań na bazie papieru cieszyły się farby wodne SunVisto AquaGreen, których receptura uwzględnia wysoki udział biożywic. Z kolei z myślą o producentach i przetwórcach żywności, która ma bezpośredni kontakt z opakowaniem, Sun Chemical zaprezentował serię arkuszowych farb offsetowych SunPak DirectFoodPlus oraz lakierów SunSpec SunStar, a także wodne farby, dedykowane drukowi fleksograficznemu – SunVisto AquaSafe. Umożliwiają one nanoszenie nadruku na wewnętrznej części opakowania, gdzie możliwy jest jego bezpośredni kontakt z żywnością. Jako uzupełnienie serii SunSpec SunStar, dedykowanej różnym aplikacjom spożywczym wymagającym mrożenia, ale też podgrzewania w piecykach bądź kuchenkach, firma opracowała receptury farb opartych na naturalnych surowcach, odpornych na wodę i tłuszcze, zawierających niemodyfikowanie chemicznie naturalne polimery. Sun Chemical promował również serię lakierów Polarseal, przeznaczonych do aplikowania na zimno spoiw, wykorzystywanych przy konfekcjonowaniu opakowań papierowych. W kontekście aplikowania na gorąco Sun Chemical zaprezentował spoiwo Thermaseal, dedykowane wysokowydajnym liniom pakującym i odporne na wodę oraz tłuszcz.

Wysokie oczekiwania względem kompostowalności
„Zauważalnym trendem, jaki obserwujemy – mówi Tomasz Dobrowolski - jest również zainteresowanie klientów produktami, które są kompostowalne. W tym zakresie Sun Chcemical proponuje m.in. SunUno Solimax – wielofunkcyjny system farbowy do zadrukowywania i laminowania opakowań, dedykowanych różnym aplikacjom końcowym m.in. do produkcji wieczek, urządzeń medycznych czy opakowań spożywczych (na przekąski czy wyroby konfekcyjne). Na stoisku targowym można było również obejrzeć worek typu pouch, wykonany z udziałem SolarWave FSP.
Kolejne kompostowalne propozycje targowe firmy to: seria klejów do laminacji – SunLam, bazujących na technologii ultraniskiej zawartości monomerów i SunSpec SunStar  - klej aplikowany na gorąco, odporny na wodę i tłuszcze.

Większa wydajność – oczekiwana przez producentów opakowań
„Mając na uwadze tę jedną z największych potrzeb producentów opakowań – mówi Tomasz Dobrowolski - firma Sun Chemical już jakiś czas temu stworzyła SunColorBox. Jest to unikalny zestaw narzędzi i usług, pozwalający uzyskać szereg korzyści środowiskowych, takich jak mniejsza ilość odpadów farbowych i materiałowych czy niższe zużycie energii, pozwalający na stabilną komunikację kolorystyczną w całym łańcuchu dostaw, który cieszył się również dużym zainteresowaniem odwiedzających nasze stoisko w Düsseldorfie”. W kontekście zwiększania wydajności firma promowała również: SunLam ULM - kleje do laminacji, zwiększające wydajność procesów poprzez redukcję czasu utrwalania, ilości generowanych odpadów oraz skrócenie czasu dostawy gotowych opakowań na rynek; farby fleksograficzne UV LED z serii SolarWave oraz offsetowe SunWave. Z myślą o producentach opakowań metalowych firma zaprezentowała serie SunDuo, SunTrio i SunAltec, dedykowane zadrukowywaniu i dekorowaniu podłoży aluminiowych, także z udziałem narzędzi wchodzących w skład SunColorBox.Targi interpack 2023 były też okazją do prezentacji stworzonej przez Sun Chemical technologii laserowego znakowania SunLase z udziałem lakierów nieablacyjnych i ablacyjnych.

Rozwiązania dla technologii cyfrowych i wyróżniające produkty

SunJet – należący do firmy dział zajmujący się technologią inkjetową – promował na targach interpack 2023 serię cyfrowych powłok komplementarnych z wytwarzanymi przez firmę atramentami inkjetowymi – SunEvo. Z kolei z myślą o uatrakcyjnieniu produktów finalnych Sun Chemical stworzył pakiet SunInspire, umożliwiający aplikowanie na opakowaniach i etykietach efektów specjalnych, zwiększających szansę na wyróżnienie produktu na półce sklepowej.

Dodatkowe propozycje ze strony DIC Corporation
Spółka macierzysta Sun Chemical - DIC Corporation – zaprezentowała na targach kilka wybranych produktów ze swojej oferty: m.in. klej Paslim, umożliwiający wyeliminowanie metalizowanej warstwy ze struktur opakowania i zwiększający jego odporność na działanie tlenu, co zwiększa trwałość i poziom ochrony opakowanych produktów przed działaniem mikroorganizmów, korozją, wilgocią, powietrzem i zapachami i w efekcie wydłuża żywotność produktu. DUALAM – unikalna, jak podaje firma, technologia bezrozpuszczalnikowego laminowania - to kolejna propozycja targowa. Dwie warstwy folii są tu aplikowane osobno (ale w ramach jednego procesu), co skutkuje ich natychmiastowym przyleganiem do podłoża i błyskawicznym schnięciem. Dzięki temu – podkreśla firma – ilość emisji VOC spada tu do zera, poziom emisji CO2 można ograniczyć o 78%, zaś koszty energii nawet o 76%. DIC Corporation promował też kompleksowe rozwiązania w zakresie recyklingu polistyrenowych tacek opakowaniowych.

„Po raz kolejny okazało się, że targi interpack to bardzo owocna dla nas impreza – podsumowuje Tomasz Dobrowolski. - Cieszymy się z tak dużego zainteresowania naszą ofertą. Dziękujemy wszystkim gościom, którzy odwiedzili nasze stoisko, w tym klientom z Polski, z którymi mogliśmy się spotkać w Düsseldorfie i odbyć wiele interesujących rozmów. Mamy nadzieję, że wydarzenie to będzie inspiracją dla całej branży do podejmowania nowych wyzwań. Wskazało ono dominujące w branży trendy i jej potrzeby, na które nieustannie odpowiadamy, by w jeszcze większym stopniu zaspakajać potrzeby klientów. Realizowana przez nas polityka zrównoważonego rozwoju wytycza drogę, jaką podążamy projektując, wytwarzając i dystrybuując nasze produkty, jak też wyznacza standardy naszej współpracy z klientami i partnerami. Czynimy to stosując w coraz większym stopniu odnawialne i odzyskiwalne materiały, a także promując proekologiczne wartości w całym łańcuchu dostaw”.

 

------------ koniec informacji -----------

 

Dodatkowe informacje na temat produktów firmy Sun Chemical:
Sun Chemical Sp. z o.o.
Ul. Okólna 46 A, 05-270 Marki k/Warszawy
Tel. 0-22 761 51 01
Fax 0-22 761 51 15
E-mail: info@sunchemical.com
http://www.sunchemical.com

Poligraficzna Agencja Informacyjna
Magda.Dudanowicz@pai.info.pl, + 48 694 473 650
Slawek.Sokolowski@pai.info.pl, + 48 694 473 651
http://www.pai.info.pl
Copyright ©2004-2024 by Printnet s.c. :: Made by WebFabrika