English version
Witamy we wtorek, 18.06.2024 o
PAI - Poligraficzna Agencja Informacyjna 
 

60 lat obecności rynkowej kartonów opakowaniowych Ensocoat firmy Stora Enso
 
Warszawa, 27.05.2024
Ensocoat to flagowy karton Stora Enso, przeznaczony do produkcji opakowań luksusowych oraz do zastosowań graficznych. Producent podkreśla, że od chwili jego pojawienia się na rynku, a miało to miejsce 60 lat temu, materiał ten stał się kartonem pierwszego wyboru dla wielu właścicieli marek, poszukujących rozwiązań opakowaniowych klasy premium. Jego historia obecności rynkowej pokazuje z kolei stopień zaangażowania Stora Enso w zapewnienie stabilności swoich produktów pod względem jakości oraz jej systematycznego udoskonalania. Firma dodaje, że z upływem lat – niejako w naturalny sposób – karton ten ewoluował i był dostosowywany do zmieniających się potrzeb i oczekiwań klientów, zwłaszcza pod względem jakości.

Fot.: Stora Enso

Karton Ensocoat jest wytwarzany w zakładach Stora Enso w Imatra (Finlandia) na maszynie BM2. W roku 1956 rozpoczęła się tu produkcja tektury brązowej typu kraftliner, jednak z czasem linia została przebudowana z myślą o wytwarzaniu także białej tektury, na którą systematycznie rosło zapotrzebowanie rynkowe. W 1963 roku uruchomiono tu maszynę do powlekania mineralnego, by umożliwić produkcję tektury o lepszych właściwościach drukowych. Mniej więcej w tym samym czasie zwiększono potencjał wytwórczy zakładów Imatra w zakresie celulozy brzozowej, tworząc nowe możliwości dla dalszego udoskonalania realizowanej tu produkcji. Pierwszy nakład specjalnej tektury powleczonej mineralnie został wykonany w roku 1964 co oznaczało milowy krok w rozwoju kartonów Ensocoat.

W połowie lat 70. ubiegłego wieku maszyna BM2 przeszła szereg renowacji oraz rozbudowę o nową sekcję działającą w trybie inline – ich celem była poprawa jakości i wydajności realizowanej tu produkcji. Linię przekonwertowano z myślą o wytwarzaniu wyłącznie białej tektury do wymagających, zaawansowanych zastosowań opakowaniowych i wysokiej jakości prac poligraficznych. W tym samym czasie zwiększono potencjał działającego tu laboratorium badawczego. Produkty, które docelowo miały trafiać do drukarń, były poddawane gruntownym testom pod względem atrakcyjności wizualnej i właściwości drukowych, takich jak czystość, odcień, możliwość formowania, gęstość optyczna zastosowanej do ich zadrukowywania farby czy też jej schnięcie.

Lata 80. minionego stulecia przyniosły znaczące zwiększenie mocy wytwórczych BM2, a marka Ensocoat zaczęła być rozpoznawalna w skali międzynarodowej. W roku 1984 w zakładach Imatra ruszyła produkcja tektury trzywarstwowej. Jak podkreśla Stora Enso, tego rodzaju wielowarstwowa struktura stanowiła swego rodzaju rewolucję rynkową, gdyż poprawiała sztywność kartonu, jego stabilność wymiarową oraz wytrzymałość.

Stora Enso wskazuje, że stabilność pod względem jakościowym jest niezwykle ceniona przez jej klientów i zwracają oni na nią szczególną uwagę. Z tego względu w ostatnim czasie Ensocoat został poddany dalszym udoskonaleniom technologicznym, ze szczególnym uwzględnieniem białości, jasności, odcienia (cechującego się kolorem niebieskim), odporności na promieniowanie UV oraz gładkości powierzchni. W roku 2017 na rynku pojawiła się odmiana Ensocoat o odcieniu „białego lodu”. W efekcie – jak podaje firma – wiele światowych marek z branż kosmetycznej i dóbr luksusowych wdrożyło kartony produkowane przez Stora Enso w produkcji swoich opakowań. Ensocoat wychodzi też naprzeciw oczekiwaniom i wymaganiom klientów uwzględniających kwestie formalne – posiada on liczne certyfikaty takie jak FSC, PEFC, EU Ecolabel, jak też potwierdzające jego kompostowalność, zarówno w warunkach domowych jak i przemysłowych.

Stora Enso podkreśla, że stabilność jakościowa i ciągłe udoskonalenia technologiczne od zawsze leżą u podstaw jej działalności. Ensocoat to przykład tego typu działań – celem przy jego tworzeniu i udoskonalaniu było uzyskanie najwyższych standardów w obszarze materiałów opakowaniowych klasy premium, by sprostać oczekiwaniom klientów firmy.

 

 

 

------------ koniec informacji -----------

 

Stora Enso Polska Sp. z o.o.
ul. Kasprzaka 6
01-211 Warszawa
E-mail: Aleksandra.Kominek@storaenso.com
http://www.storaenso.com

Poligraficzna Agencja Informacyjna
Slawek.Sokolowski@pai.info.pl, + 48 694 473 651
Magda.Dudanowicz@pai.info.pl, + 48 694 473 650
http://www.pai.info.pl
Copyright ©2004-2024 by Printnet s.c. :: Made by WebFabrika